V Japonsku koronavirus vymizel. Země přitom za celou dobu pandemie nezavedla jediný lockdown. Experti si to nedokážou vysvětlit

Japonsko má méně než jeden nový případ nákazy covidem-19 na milion obyvatel, počet úmrtí v souvislosti s nemocí klesl na nulu. Odborníci se přou o příčině.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Japonsko má nejméně nových případů onemocnění koronavirem mezi ekonomicky nejsilnějšími státy světa. Výjimku tvoří pouze Čína. Experti si nízkou nákazu v Japonsku nemohou vysvětlit. Nedaleká Jižní Korea, která má podobnou míru proočkovanosti, se totiž potýká s vysokým počtem nově pozitivních případů. Jak informuje server Novinky v jihokorejských městech navíc ve čtvrtek probíhaly velké protesty.

Koronavir se zřejmě umutoval

Rodiče nesouhlasí s tím, aby se jejich děti musely ve škole prokazovat covid pasem. Nové nařízení má v Jižní Korey platit od února příštího roku. Všichni starší 12 let budou předkládat covid pas při vstupu do veřejných prostor, včetně soukromých vzdělávacích zařízení, knihoven nebo tzv. studijních kaváren. Kromě Jižní Korey zůstává počet nových případů nákazy covidem-19 také v Singapuru a v Austrálii.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Koronavirus

Tam zaznamenali opětovný výskyt po uvolnění přísných omezení pohybu. Jak tedy Japonsko dosáhlo bez zavedení jediného lockdownu vymizení koronaviru, zůstává pro vědce záhadou. Někteří přišli s hypotézou, že se v zemi rozšířila taková varianta covidu-19, která má horší schopnost se množit. Vir tak možná mutoval natolik, že se do těla nového hostitele dostávala s chybami v genetickém kódu, kterého ho oslabili. Expert z Národního ústavu genetiky Ituro Inoue navíc předpokládá, že imunita, kterou si Japonci vytvořili vůči mutaci delta, je chrání i před jinými variantami covidu-19.

Úspěch v nejstarší populaci světa

Další odborníci příznivou aktuální situaci přisuzují pozdnímu zahájení očkovací kampaně. V Japonsku tak podle nich přetrvává silný účinek vakcín. Další experti připomínají sezonní výkyvy, kdy se situace může zhoršit a zlepšit po dvou měsících. Země raději na nic nespoléhá a zareagovala na novou variantu omikron. Premiér Fumio Kišida minutý týden uzavřel hranice. V Japonsku byla nová mutace zatím prokázána u osmi lidí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Japonští důchodci

V zemi nadále zůstává také povinnost nošení roušek na obličeji a je apelováno na osobní hygienu. Japonsko za celou dobu pandemie nepřistoupilo k celostátnímu lockdownu. Před dostupností vakcín byla pouze zavedena některá opatření a na hranicích byl zpřísněn režim. Jak upozorňuje server CNN Prima News Japonsko pandemie nijak výrazně nezasáhla a přitom má nejstarší populaci na světě. V zemi žijí desítky tisíc lidí, kterým je více než sto let. Za celou pandemii zemřelo v souvislosti s covidem-19 zhruba 18 370 lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články