Migranti na hranicích? „Je to hybridní útok a hrozba pro celou EU,“ varuje polský premiér

Běloruské ministerstvo zahraničí varovalo v předstihu polskou stranu, aby se zdržela „provokací“, kterými by ospravedlnila případné násilné akce proti imigrantům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Napětí, které působí zoufalá situace tisíců uprchlíků na hranici Polska s Běloruskem, znovu eskaluje. Migrační krizi na hranici označil polský premiér Mateusz Morawiecki za hrozbu pro stabilitu a bezpečnost celé Evropské unie. Podle něho jde o „hybridní útok“ autoritářského režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, který míří proti všem členským státům unie. Běloruská diplomacie si to nenechala líbit a varovala Varšavu před provokacemi.

V oblasti je 12 tisíc polských vojáků

Polsko-běloruskou hranici se v pondělí pokusila překonat skupina tisíců migrantů, noc na úterý byla podle polské policie klidná, tisíce osob však dál táboří na běloruské straně hraniční čáry, napsal server Echo24. Evropská komise je na straně Varšavy, vyjádřila jí solidaritu. Podle agentury Reuters vyjádřil velké znepokojení, vyvolané scénami s uprchlíky na polsko-běloruské hranici, Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Překonat hraniční zátarasy se podle Varšavy v pondělí pokusil dosud rekordní počet migrantů. Na běloruském území jich táboří u hranic kolem čtyř tisíc. Do oblasti poslalo Polsko už celkem 12 tisíc vojáků. Dovozem migrantů převážně z Blízkého východu k hranicím se Minsk podle dlouhodobých tvrzení Varšavy mstí za to, že Evropská unie uvalila na Lukašenkův režim sankce kvůli porušování lidských práv.

Běloruské ministerstvo varuje Polsko

Běloruské ministerstvo obrany podle agentury AFP odmítlo polská obvinění jako neopodstatněná a naopak obvinilo Varšavu, že úmyslně zvyšuje napětí vysláním tisíců vojáků na hranice. Utěsnění polské hranice je podle Morawieckiho národní zájem. „Ale dnes je ohrožena stabilita a bezpečnost celé EU. Tento hybridní útok Lukašenkova režimu míří proti nám všem,“ upozornil polský premiér. „Nedáme se zastrašit a budeme bránit klid v Evropě spolu s našimi partnery z NATO a EU,“ napsal na Twitteru.

Polskou stranu „v předstihu“ varovalo běloruské ministerstvo zahraničí, aby se zdržela „jakýchkoliv provokací“ proti Bělorusku, kterými by ospravedlnilo případné násilné a nezákonné akce proti migrantům, včetně žen a dětí, uvedla agentura AFP. Připomněla, že na polsko-běloruské hranici podle listu Gazeta Wyborcza přišlo přinejmenším deset migrantů o život, z toho sedm na polské straně hranic. Znepokojení nad děním na hranici vyjádřil i Kreml a vyzval obě strany k zodpovědnému jednání.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články