Když chytnete covid, naočkujte se po něm. Je to nejlepší imunita, tvrdí Vojtěch

V nedělní televizní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News se potkali odborníci ze zdravotnictví. Tématem jejich sporu bylo uznávání protilátek po covidu-19.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo zdravotnictví ČR
                   

Ondřej Dostál je právník, který se specializuje na zdravotnictví. Podle něj by protilátky po prodělaném covidu měly při prokazování bezinfekčnosti platit stejně, jako dokončené očkování nebo negativní PCR test. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ale s jeho názorem naprosto nesouhlasí. Podle něj je nejlepší ochranou prodělaná nemoc a následné očkování. Informoval o tom server iDNES.

Protilátky by se měly uznávat až na dva roky

Dostál se v diskusi stal terčem kritiky také za to, že si myslí, že by měly být protilátky uznávány déle, než půl roku: „Stát by měl uznávat přirozenou imunitu proděláním nemoci. Protilátky by měly chránit 1,5 až 2 roky,“ trval si na svém názoru. Poukazoval přitom na studii, kterou publikoval vědecký časopis Nature. Jeho slova ovšem rozpálila končícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína proti covidu-19

Podle něj není ani při jednáních na evropské úrovni uznávání protilátek tématem: „Debata za mě není na místě. V Evropě se všichni diví, že o tom vůbec mluvíme. Až to schválí Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí, rád to příjmu. Imunita získaná po očkování je trvalejšího charakteru.“ I když ovšem Vojtěch odmítá povýšit protilátky na stejnou úroveň jako očkování nebo negativní test, částečně s nimi prý počítá.

Po prodělání covidu a očkování pro vás epidemie skončila

Ministr zdravotnictví na občany v televizním přenosu apeloval, ať se více chrání: „Každý, kdo prodělal nemoc, nechť se naočkuje. To je ta nejlepší imunita a pro tyto lidi epidemie skončila. Nemusí nic řešit, jsou stoprocentně chránění,“ řekl v CNN Prima NEWS s tím, že tvrzení o protilátkách vyvrací také studie Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí. Pokud by podle Vojtěcha Česko vydávalo covidpass pouze na základě prodělání nemoci, v cizině by takové potvrzení nestačilo.

iZdroj fotografie: Fakultní nemocnice Motol
Miloslav Ludvík

Podle ředitele Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka se část neočkovaných ohání skutečností, že i naočkovaní lidé mohou covidem onemocnět nebo ho přenášet: „Problém je v tom, že žádný lék není stoprocentně účinný. Je deset procent lidí, které naočkujete a onemocní,“ konstatoval a ihned doplnil: „A právě těch deset procent lidí je důkazem, že vakcína funguje.“ Stejně jako Vojtěch ani Ludvík protilátky nezavrhuje: „Ideální je mít protilátky a po uplynutí ochranné doby také vakcínu,“ doplnil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články