Problémy s jednodávkovou vakcínou z hlavního nádraží? Doba, po kterou vakcína chrání, je žalostně krátká

Účinnost vakcín v boji proti vysoce nakažlivé koronavirové variantě delta klesá. Odborníci z epidemické komise doporučují zkrátit interval mezi podáváním očkovacích dávek.

i Zdroj fotografie: S vědomím Ministerstva dopravy / Facebook
                   

Účinnost jednodávkové vakcíny proti covidu-19 Janssen od firmy Johnson & Johnson chrání mnohem kratší dobu, než se předpokládalo. Přitom na podání vakcíny bez registrace se stojí fronty například na pražském hlavním nádraží. Po dvou měsících od aplikace tohoto preparátu by se lidé měli přeočkovat. Uvedl to imunolog Zdeněk Hel, který je členem skupiny odborníků Mezioborové skupiny pro epidemické situace. Ministerstvo zdravotnictví si vyžádalo posudek vakcíny.

Janssen bez registrace i od praktiků

Skupina odborníků současně doporučuje, aby se interval mezi druhou a posilující třetí dávkou očkování proti covidu-19 by se mělo zkrátit na pět z původních šesti měsíců. Pro třetí posilovací dávku vakcíny si podle stávajících pravidel lidé mohou přijít po uplynutí půl roku od podání druhé dávky. Od začátku epidemie zdravotníci podle dat ministerstva zdravotnictví vyočkovali 12,78 milionu dávek, ukončené očkování má 6,2 milionu lidí. Posilující třetí dávku dostalo více než půl milionu osob.

V Česku je vakcína Janssen podávána od března. Využívají ji lidé, kteří přicházejí na očkovací místa bez registrace, zejména kvůli pohodlné jedné dávce. V současné době se vakcína podává v Praze, Brně, Ostravě a Olomouci. Očkuje ji také řada praktických lékařů, a to kolem 35 procent, píše server iDnes. Od začátku epidemie si pro vakcínu přišlo více než 332 tisíc lidí, což je kolem 2,5 procenta ze všech vyočkovaných dávek.

Ministerstvo žádá stanovisko

Očkovací látka Janssen je podle serveru neživá rekombinantní vektorová očkovací látka, čili není tak spolehlivá. K přeočkování by proto mělo dojít jednou z mRNA vakcín, tedy Pfizerem nebo Modernou, které vykazují lepší účinnost. Podle odborného serveru Nature Medicine s příchodem koronavirové varianty delta výrazně klesla účinnost všech vakcín, jimiž se v současnosti očkuje. Půl roku po aplikaci vakcíny Janssen je její účinnost jen 13 procent.

Ministerstvo zdravotnictví žádá k jednodávkovému Janssenu stanovisko od Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Resort zvažuje zkrátit platnost vakcíny s ohledem na klesající účinnost proti variantě koronaviru delta. „Pokud máme udělat nějaké poměrně zásadní stanovisko, že by třeba vakcína Janssen měla nějakou kratší platnost, tak k tomu potřebujeme data a validní studie, abychom mohli rozhodnout,“ cituje ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha DeníkN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články