V době pandemie kšeftují s příjezdovými formuláři do Česka. Lidé mohou přijít až o tisíce korun

Příjezdový formulář musí před vstupem do Česka vyplnit všichni lidé, kteří pobývali v posledních 14 dnech v zahraničí. Za jeho vyplnění neplaťte, uvádí ministerstvo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Turisté, kteří přijíždějí do Česka, musí vyplnit takzvaný příjezdový formulář. Odkaz na formulář, který je zdarma v češtině i angličtině, je na webových stránkách ministerstva zahraničí nebo na oficiálním covid portálu. Vyplnění formuláře za peníze, zejména pro zahraniční turisty, pro které je obtížnější hledat informace v českém internetovém prostředí, nabízí web www.czechrepublic-form-org. Požaduje za to 79 eur, což jsou v přepočtu zhruba dva tisíce korun. Podle ministerstva jde o podvod.

Za vyplnění formuláře neplaťte

Vyplnění formuláře je neplacená služba. „Důležité je, aby si osoba uvědomila, že vyplnění je zcela zdarma, takže pokud nějaký server vyžaduje zaplacení částky za odeslání formuláře, jedná se o podvod,“ cituje mluvčí ministerstva zdravotnictví Martinu Čovbanovou server TN. Varování před tím, aby lidé za vyplnění formuláře neplatili, je uvedeno i na covid portálu.

Před webem ivisa.com, který se snaží tvářit jako oficiální portál, varuje youtube kanál Kluci z Prahy. „Dokonce se ohánějí, že o nich vysílala BBC, což jim dodá uveřitelnost. Nedodá,“ uvedl na kanálu Janek Rubeš. Oba weby se vyplňují na stejném principu. Musíte zadat osobní data, číslo pasu a podobně a až na konci žádá vyplnit číslo bankovní karty. Tento server si nechá zaplatit 54 euro.

Pokud si nejste jistí, volejte 1221

Weby, které nabízejí zpoplatněné vyplnění, se sice tváří jako oficiální státní portály, využívají loga České republiky i vlajky, nicméně s vládou nemají nic společného. „Ministerstvo zdravotnictví neručí za vyplnění případných podvodných formulářů,“ sdělila Čovbanová. „Chápeme, že pro cizince může být situace matoucí, ale pokud si není někdo jistý, může kdykoliv kontaktovat informační linku 1221, ze zahraničí je číslo +420 226 201 221,“ dodala.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Přistání letadla

Příjezdový formulář musejí před vstupem do Česka vyplnit všichni lidé, kteří pobývali v posledních dvou týdnech déle než 12 hodin v zahraničí. Jde o země, kde je nízké, střední, vysoké i velmi vysoké riziko nákazy covidem-19. Slouží hygienikům, kteří se tak dozvědí o vstupu lidí na území republiky. Mají pak možnost je kontaktovat, pokud existuje riziko, že se během cesty od někoho nakazili nebo naopak vir roznášeli.  

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články