Kalouskova věštba: Letos všichni zchudneme. Způsobí to hlavně rostoucí ceny energií a inflace

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek si myslí, že nová vláda bude muset hledat úspory i tam, kde to pocítí občané. Jinak to není dlouhodobě možné.

i Zdroj fotografie: Uživatel Chmee2 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kabinet Petra Fialy plánuje v letošním rozpočtu ušetřit 80 miliard korun. Jak avizoval premiér ve svém novoročním projevu, úspory se mají lidí dotknout co nejméně. S tím ale nesouhlasí exministr financí Miroslav Kalousek. „Ono to nemůže nebolet,“ prohlásil v rozhovoru pro Český rozhlas. Za problém považuje navýšení povinných výdajů bývalou vládou. Ty plynou ze zákona nebo z pracovních smluv. I k jejich škrtání proto bude muset v dalších letech dojít, pokud chtějí noví ministři, plnit programové prohlášení a zároveň nezvyšovat daně.

Čeká státní zaměstnance propuštění?

Podle něj tak bude muset dojít k propuštění státních zaměstnanců, připravení penzijní reformy nebo také reformy sociálních dávek. Pochybuje ale, že může nová vláda dostát svým záměrům a cílům jako je zvyšování výdajů na školství, obranu nebo investice. „Že by se daly stoprocentně splnit všechny cíle, které jsou tam napsány, pokládám za ekonomicky nereálné,“ řekl Kalousek. Zároveň ale věří, že má ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) připravené návrhy, jak ušetřit v „nepovinných“ výdajích. Ty zahrnují zhruba 400 miliard korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Úředník v práci

Resort financí už avizoval, že vidí úspory také v provozních a investičních výdajích. S tím ale Kalousek nesouhlasí, protože to nepovažuje za reálnou úsporu. „Je to jen odložená investice. Je to odložení problému, ne řešení,“ prohlásil. Za maximum možného pak bývalý ministr financí vidí zmrazení platů státních zaměstnanců a ústavních činitelů. V té souvislosti připomněl, že platy ve veřejném sektoru výrazně převyšují mzdy v soukromé sféře. „Stát nemůže přidat svým zaměstnancům, pokud na to nemá peníze. A on ty peníze opravdu nemá,“ vysvětlil Kalousek.

Inflace může být na dvouciferné hodnotě

Dá se tak podle něj předpokládat, že letos zchudnou úplně všichni a žádná vláda s tím nic neudělá. Důvodem budou hlavně rostoucí ceny energií nebo inflace. „Na 200 tisíc domácností upadne do energetické chudoby. Pro tyto vláda připravila nějakou pomoc. Ale jinak platí, že zchudneme všichni,“ nastínil budoucnost Kalousek. Jak informovala ČTK, meziroční inflace v prosinci stoupla na 6,6 procenta z listopadových šesti procent a je tak na nejvyšší hodnotě od září 2008. Podle odborníků navíc dál poroste.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

V následujících měsících může inflace přesáhnout i deset procent, což nevylučuje ani Česká národní banka. Podle ní má lednový meziroční růst spotřebitelských cen činit zhruba devět procent, ale ani dvouciferná hodnota není v prvních měsících letošního roku vyloučena. Největší vliv na meziroční růst cenové hladiny mají pohonné hmoty a oleje. Jejichž cena v prosinci stoupla o téměř 30 procent. Další oblastí, kde došlo na konci roku k výraznému zdražení bylo bydlení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články