Vánoce s lockdownem? Možné scénáře, jak budou vypadat letošní svátky

Počet nakažených v covidem-19 v České republice stoupá a plní se i nemocnice. Podle odborníků to nejhorší v současně probíhající vlně má Česko před sebou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se nezastaví nárůst počtu nakažených covidem-19, může vrchol současné vlny přijít na Vánoce. A počet nakažených, především pacientů v nemocnicích mohou být tak vysoké, že svátky nesvátky vládě nezbude nic jiného, než v té době tvrdě prosazovat nějaký druh protiepidemických opatření. Utahování šroubů probíhá i nyní, především je v plánu přimět lidi nechat se očkovat. Ale za pár dnů až týdnů může být i hůře.

Zasáhnout je třeba nyní

To si uvědomuje i Mezioborová skupina pro epidemické situace. „Je nutné počítat i s možností, že k samovolnému zpomalení dojde velmi pozdě, tedy za cenu obrovských ztrát na životech a zdraví obyvatel. Ať už bude následující vývoj jakýkoliv, je zřejmé, co je třeba udělat. Jednoznačně je nyní nutné vyvinout veškerou snahu o odvrácení nejhoršího možného scénáře, i kdyby nakonec nenastal. Povinností vlády je proto na současnou situaci reagovat a zamezit negativním následkům epidemie,“ upozorňuje ve stanovisku z 10. listopadu skupina. Informaci přinesl server TN.cz.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nákupy během pandemie

Vláda, ať současná nebo budoucí, má několik možných scénářů. Tím nechtěným, ale nejvíce účinným, je totální lockdown jako na jaře letošního roku. To by ale znamenalo, že nebudou žádné vánoční večírky nebo předvánoční nakupování dárků, protože by byly otevřené jen prodejny potravin, drogerie, léků a několik dalších. Kromě zkažených Vánoc pro veřejnost, která by se nesměla ani navštěvovat, by to znamenalo enormní ztráty obchodníků a tím i ekonomiky.

Stále je málo vakcinovaných

Možností je přitvrdit proti neočkovaným, jak dále píše server TN, u nichž je velká pravděpodobnost nákazy. V Česku je vakcinováno jen 6,2 milionu lid a to je podle expertů málo. Rada vlády pro zdravotní rizika navrhla jakýsi rakouský model, podle kterého by třeba k návštěvě restaurace a dalších akcí nestačil test, ale pouze očkování nebo covid-19 prodělaný v posledních 180 dnech. Ovšem mnozí právníci upozorňují, že k takovému omezení by bylo třeba vyhlásit nouzový stav.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování důchodce

Možností je, že se opatření nebudou zpřísňovat a zůstanou ta stávající, která navíc část populace nedodržuje. Před tím ale odborníci varují. „Přes zkušenosti z předchozích vln nákazy se stále jde cestou tzv. promořování, která má ale za následek velké ztráty na životech a na zdraví. Zodpovědné osoby a struktury budou mít přímou odpovědnost za další vývoj, a za životy tisíců občanů, kteří v následujících týdnech v důsledku nemoci covid-19 budou vystaveni dlouhodobým následkům onemocnění a úmrtí,“ tvrdí MESES.

Během čtvrtka laboratoře v České republice potvrdily 10 395 nových nákaz. To je ve srovnání s minulým čtvrtkem téměř o dva tisíce nakažených více. V nemocnicích je nyní hospitalizováno 3 557 pacientů. Z nich je 542 na jednotkách intenzivní péče. Za posledních sedm dní podle statistik, které se ale ještě mohou zvětšit, v Česku na covid-19 zemřelo 338 lidí. Celá pandemie má na svědomí již 31 355 českých obětí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články