Před sněmovnou lidé protestovali kvůli pandemickému zákonu. Přinesli si šibenici s oprátkou

Novelou zákona se poslanci nakonec nezabývali. Iniciativa však hodlá upořádat další demonstrace v den, kdy se bude novela projednávat. To by mělo být příští úterý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kvůli novele pandemického zákona, kterou měli na stole poslanci, se před sídlem dolní parlamentní komory v úterý demonstrovalo. Protestující vyzývali poslance, aby novelu neschválili. Právní dokument, který poslala do parlamentu vláda Petra Fialy (ODS), obsahuje několik sporných ustanovení a přísnější restrikce, s nimiž mají problém i někteří právníci. Protestující si s sebou dokonce přinesli i šibenici s oprátkou. Podle policie se nedopustili protiprávního jednání.

Šibenice s oprátkou

Před sněmovnou se sešlo podle policejních odhadů asi 800 lidí, aby vyjádřili svůj nesouhlas s novelou pandemického zákona. Přinesli si sebou i šibenici s oprátkou, která byla doplněna nápisem Všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici. „Policisté v současné době na místě monitorují, žádné protiprávní jednání nebylo zjištěno,“ cituje iRozhlas Richarda Hrdinu, mluvčího policie. Muži zákona nakonec vyzvali majitele šibenice, aby ji odstranil. A ten uposlechl, aniž by její význam vysvětlil, informoval Deník N.

Makety šibenic policie ani v minulosti na demonstracích nevyhodnotila jako přestupek. Jiná situace by zřejmě byla, kdyby se na šibenici objevila podobiznna konkrétního člověka. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na twitteru napsal, že Česko je svobodná země a každý může projevovat názor. „Naše země ale také musí být pro všechny občany bezpečná, nikdo nemůže nikomu vyhrožovat smrtí. Opravdu chtějí autoři šibenice někoho pověsit? A za co? Za zradu čeho? Za přisluhování komu? Může být majitel šibenice konkrétnější?“ uvedl.

Svoboda je v ohrožení

Demonstraci svolala na Malostranské náměstí iniciativa Chcípl PES. Poslanci ale nakonec novelu neprojednávali. Iniciativa hodlá upořádat další demonstrace v den, kdy se bude novela projednávat, což by mohlo být příští úterý. Protestující si sebou přinesli vlajky, píšťalky a transparenty. U pódia vyvěsili fotografie lidí, kteří symbolizují boj proti pandemii covidu-19, jako například hlavní hygieničky Pavly Svrčinové, šéfa České lékařské komory Milana Kubka i epidemiologa Romana Prymuly, které doplnili o nápis „Zrádce národa“, napsala TN.

​Novela ruší u pandemického zákona časové omezení platnosti. Protiepidemická opatření by kromě krajských hygienických stanic vydávalo i ministerstvo zdravotnictví, obrany a vnitra. Mění také výše pokut za nedodržování mimořádných nařízení a restrikce zahrnují širší okruh činností než dosud. „Svoboda pohybu, podnikání, slova, ochrana soukromí, právo na vzdělání, na zdravotní péči, nedotknutelnost osob a jejich soukromí, svoboda shromažďování a další základní hodnoty našeho života jsou v ohrožení,“ uvedli zástupci iniciativy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články