Lidé se začínají v pravidlech ztrácet. Co se mění ohledně testování a karantény?

Nařízení, která se týkají izolace a karantény se v České republice mění poměrně často. Nová vláda sice slíbila, že vše bude přehledné a srozumitelné, ale není to úplně pravda.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Všichni zaměstnanci se musí od 17. ledna testovat dvakrát týdně antigenními samotestovacími sadami na covid. Další testování je nutné provést nejdříve třetí den po tom předchozím. V případě, že je pracovník pozitivní, odejde na pět dní do karantény. Aby vše urychlil, může také podstoupit ověřovací PCR test.

Podmínky pro karanténu určují hygieny

Do karantény či izolace musí nově také očkovaní lidé. Ministerstvo zdravotnictví zavedlo takzvanou pracovní karanténu. Týká se pouze zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Podmínky určují krajské hygienické stanice. Režim však začne fungovat až v okamžiku, kdy to bude nezbytně nutné, aby nebyla ohrožena péče o pacienty nebo klienty. Lidé zařazení do pracovní karantény budou moci chodit do práce i v případě, že budou mít pozitivní antigenní samotest na koronavirus.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Karanténa

Co se týká testování zaměstnanců, pokud se pracovník odmítne testovat, jeho zaměstnavatel to musí ohlásit na hygienu. „Platí, že neotestovaný zaměstnanec musí dodržovat tato opatření: nosit respirátor, dodržovat rozestup alespoň 1,5 m od ostatních osob, pokud je to vzhledem k povaze práce možné, a stravovat se odděleně od ostatních osob. Po dobu konzumace potravin neplatí povinnost nosit ochranný prostředek dýchacích cest,“ upřesňuje nařízení ministerstva průmyslu web TN.

Nová pravidla pro izolaci, karanténu a testy

Do izolace nastoupí každý, kdo měl pozitivní PCR test a ten, kdo má pozitivní antigenní test provedený zdravotníkem. V tom případě musíte i na potvrzovací PCR test. Doba izolace se ale počítá od provedení antigenního testu. Je nutné v ní setrvat nejméně 5 dnů od pozitivního testu. Pokud jste poslední dva dny neměli žádné příznaky, bez testu vám ji ukončí lékař. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Antigenní testování

Do karantény jdete ale i po pozitivním antigenním testu, který si uděláte v práci, a to bez ohledu na očkování. Tady trvá karanténa trvá pět dnů, navíc je placena jako nemocenská. V případě, že nemáte po pěti dnech žádné příznaky, vracíte se zpátky do práce, kde hned absolvujete další antigenní test. Informuje o tom CNN Prima NEWS. Nově má také každý očkovaný nárok až na pět PCR testů měsíčně zdarma. Neočkovaní si dál testy platí sami.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články