Lyžování v rakouských Alpách se neočkovaným Čechům vzdálilo. S vrácením peněz nepočítejte, říká Papež

V tradičním zimním cíli českých turistů platí lockdown pro neočkované a pro ty, kteří onemocnění covid-19 neprodělali. Rakouská vláda chce přimět občany k vakcinaci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Celostátní lockdown pro lidi, kteří nejsou očkovaní proti covidu-19 nebo nemoc neprodělali, platí ode dneška v Rakousku. Tamní vláda chce opatřením motivovat k vakcinaci. Lockdown bude trvat deset dní, může se ale prodloužit, uvedl server ORF. Uzávěra se dotkne i neočkovaných Čechů, kteří se chystají vyrazit do oblíbeného cíle milovníků zimních sportů na lyže. K případným rušením zájezdů budou cestovní kanceláře přistupovat individuálně.

Rušení zájezdů jen se storno poplatkem

Vracení plateb za zájezdy se pravděpodobně konat nebude. Potvrdil to místopředseda Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Jan Papež. „V případě, že se nějaká země rozhodne, že bude fungovat jenom vůči očkovaným, neočkovaní nemají z hlediska zákona žádný nárok na vrácení peněz,“ cituje Papeže CNN Prima News. Klientů, kteří by rušili dovolenou v rakouských Alpách, ale nebude hodně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sjezdovka

 „Klienti, kteří míří na hory a kupují si zájezdy, jsou naočkovaní, protože právě s jedním z těchto scénářů počítali, takže jsme nemuseli řešit nějaké rušení zájezdu nebo přesouvání na jiný termín,“ uvedl Jan Bezděk z cestovní kanceláře Nev-Dama. „Drtivá většina našich klientů očkování má. Pro cesty do Rakouska mohou aktuálně naši klienti, kteří nemají očkování, změnit cestující na smlouvě zdarma,“ řekl Aleš Kotek z Českého kormidla.

Proočkovanost je ostudně nízká

Šance pro neočkované Čechy, kteří chtějí do Alp vyrazit, tu ale je. „Lidé, kteří ještě naočkovaní nejsou a mají už zakoupený zájezd do Rakouska, by se ještě naočkovat stihli. Většina našich prodaných zájezdů je totiž až od Vánoc dál,“ sdělila televizi mluvčí cestovní kanceláře Invia Andrea Řezníčková. Většina kanceláří se shodla, že rušení zájezdů bylo možné jen se storno poplatkem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rakouská policie

Podzimní vlna epidemií rychle roste i v Rakousku. Zavedením lockdownu pro neočkované chce tamní vláda přimět lidi k vakcinaci. Namátkově to bude kontrolovat policie. „Proočkovanost je ostudně nízká. Udělejte vše pro svou ochranu. Všichni chceme, aby to bylo co nejrychleji za námi,“ uvedl rakouský kancléř Alexander Schallenberg. Proočkovanost je v Rakousku zhruba 65 procent. V Česku, které o lockdownu podle premiéra Andreje Babiše neuvažuje, má ukončené očkování necelých 60 procent populace.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články