Do kolika mají otevřeno prodejny na Nový rok? Přehled, kde si budete moci nakoupit

Na silvestra Češi nakupují tradičně pečivo na chlebíčky a jednohubky. Dále pomazánky, chipsy nebo oříšky. V košících nechybí ani novoroční klasika, kterou je čočka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Konec dalšího roku ve znamení pandemie koronaviru už klepe na dveře.  I v souvislosti s protiepidemickými opatřeními lidé silvestrovské oslavy plánují spíše v domácím prostředí. Podle prodejců lidé na silvestra nakupují tradičně pečivo na chlebíčky, pomazánky, saláty, salámy, sýry, olivy, chipsy nebo oříšky. Tradičně nechybí sekty, piva, vína, likéry i dětské šampaňské. Přestože zákon neukládá prodejnám na poslední den v roce omezit otvírací dobu, řada z nich to udělala. Na Nový rok nenakoupíte už vůbec.

Na Nový rok zavřeno

Silvestr není státním svátkem, takže obchody by měly mít obvyklou otvírací dobu. Řada z nich se ale rozhodla, že prodejny zavře dříve. Dejte si proto pozor, abyste si stihli nakoupit zásoby na oslavu příchodu roku 2022.  Například prodejny Albert, Globus, Kaufland nebo Makro mají otevřeno do 18 hodin. Tesco, Penny Market a Lidl do 17 hodin a stejně tak Billa. V některých případech ale ve vybraných prodejnách tohoto řetězce, nakoupíte až do 19 hodin.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Oslava

O den později na Nový rok, kdy si země připomíná i Den obnovy samostatného českého státu, je státní svátek. Obchody tak mají zavřeno. Od 1. října 2016 totiž v České republice platí zákon o prodejní době v maloobchodech a velkoobchodech, uvedl server TN. Ten mimo jiné stanovuje, že prodejny nad 200 metrů čtverečních musí o některých svátcích zavřít.  Česká obchodní inspekce na dodržování zákona dohlíží.

Výjimky ze zákona

Když nakoupit nestihnete, zbývá ještě další možnost. Výjimku ze zákona mají menší prodejny a čerpací stanice, které budou mít otevřeno. Zároveň ji mají také supermarkety na pražském letišti, na hlavním nádraží v Praze a Brně, a obchod v českobudějovickém nákupním centru Mercury, na jehož střeše je autobusové nádraží. Podle serveru, ale tyto řetězce už avizovaly, že výjimku ze zákona 1. ledna nevyužijí a zůstanou zavřené.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Silvestrovské pohoštění

Zřejmě poslední možností je nakoupit potraviny online. Například kurýři Košíku budou objednávky rozvážet na silvestra do 18 hodina a na Nový rok mezi 12 a 23 hodinou, píše iDnes. Rozvoz nákupů z Rohlíku bude probíhat na silvestra do 18 hodin a na Nový rok od 12 do 22 hodin. Prodejci zaznamenali před koncem roku i vyšší zájem o čočku. Ta by se měla jíst na Nový rok, protože podle tradic symbolizuje hojnost peněz v následujícím roce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články