Soud uznal, že větrné elektrárny škodí zdraví. Manželé ve Francii vysoudili miliony korun

Takzvaný turbínový syndrom však podle některých studií amerických, kanadských nebo australských vědců neexistuje. Podle nich jde spíš o „sociologický fenomén“.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Belgický manželský pár žijící na jihu Francie vysoudil v přepočtu necelé 3 miliony korun jako odškodné za potíže, které jim způsobily větrné elektrárny. Dva roky manžele trápily zdravotní problémy jako bolest hlavy, nespavost, nepravidelná činnost srdce, hučení v uších, malátnost a deprese. Podle nich jim obtíže způsobilo šest větrných turbín vzdálených asi 700 metrů od jejich domova v obci Fontrieu. Informoval o tom deník The Guardian s tím, že jde o první rozsudek svého druhu ve Francii.

Nepřetržitý hluk, jako když pere pračka

Větrné elektrárny byly postaveny v roce 2008, zdravotní potíže dvojice začaly o pět let později.  Manželé se domnívají, že je před turbínami chránil les, který byl však posléze pokácen. Za velmi škodlivý pak označili hluk, který byl podle nich srovnatelný s neustále se otáčející pračkou a bílá blikající světla turbín. „Nechápali jsme to hned, ale postupně jsme si uvědomili, že problém pochází z turbín,“ řekla Christel Fockaertová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Větrná elektrárna v obci

Z oblasti se manželé odstěhovali v roce 2015 a jejich zdravotní problémy prý krátce poté odezněly. Poté se obrátili na soud. Při prvoinstančním soudním řízením žádali odškodné ve výši 350 tisíc eur, tedy necelých devět miliónů korun. Soud v Castres uznal, že větrná farma vytvářela hlukové znečištění, nikoliv však abnormálně. Fockaertovi s rozsudkem nesouhlasili s tím, že soudce nevzal v úvahu vyjádření expertů.

Turbínový syndrom, nebo autosugesce

Lékaři u manželského páru neobjevili žádné zdravotní problémy. Soudní znalec však uvedl, že vědci už dříve identifikovali případy takzvaného turbínového syndromu. Ten ale vyvracejí některé studie ze Spojených států, Kanady nebo Austrálie. Podle nich vzniká problém především autosugescí a jde spíš o „sociologický fenomén“. Lidé se podle těchto studií stávají nemocnými tím, že věří zprávám aktivistů o negativních dopadech větrných farem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Větrné turbíny

Manželé Fockaertovi se proti rozsudku odvolali. Soudce podle nich znalecké posudky hovořící v jejich prospěch ignoroval. Odvolací soud v Toulouse se pak postavil na jejich stranu. Provozovatelé turbín, energetické společnosti Sasu, Margnes Energie a Sasu Singladou Energie, jim musí zaplatit 110 000 eur, což je zhruba 2,78 milionu korun jako odškodné. Společnosti se proti rozsudku pravděpodobně nebudou odvolávat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články