Manželský pár našel v parku kabelku se 100 tisíci korun. Co s ní udělali?

Ačkoli zatajení nálezu je trestný čin, za který hrozí i vězení, lidé si přesto nalezené věci často ponechají. Ale najdou se i poctiví, kteří vše vrátí majitelům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Velmi poctivá manželská dvojice žije v nejmenovaném městě na Hodonínsku. Podle policistů se jedná o pár, který našel v parku velmi vysokou částku peněz. Server Novinky upřesnil, že mělo jít o 100 tisíc korun. Dvojice si ale peníze nenechala, jak by možná mnozí učinili. Nález nahlásila policii.

V parku ležela kabelka

Podle mluvčího policie Pavla Švába se událost stala v noci z 20. na 21. listopadu. Dvojice v parku uviděla kabelku a rozhodla se ji zkontrolovat. „Nahlédli dovnitř, kde byla peněženka s vysokou finanční hotovostí, ale také platební karty, doklady a také další obvyklý obsah,“ popsal policejní mluvčí událost v tiskové zprávě. Na místo proto přivolali policisty, aby si nález přebrali.

iZdroj fotografie: Pixabay

Policisté nález převzali a začali pátrat po majiteli. V pondělí již mohli prověřit totožnost majitelů a peníze i ostatní věci jim v pořádku vrátili. Poctivé nálezce možná čeká odměna nebo přinejmenším veliké poděkování. Podle policistů si totiž majitelé nalezené hotovosti vyžádali na poctivé nálezce kontakt.

Peníze byly v lese

Podobné případy se stávají. Například loni v létě našel 55letý muž v lese u Cvikova na Českolipsku vysokou finanční částku. Podle iDNES, který o případu informoval, šlo o nejvyšší částku, kterou kdy nálezce na policii v regionu donesl. Policisté tehdy její výši nesdělili, protože pátrali po majiteli. Jen ten mohl v případě řečení sumy prokázat, že je právoplatným majitelem nalezené částky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Policejní vozy

Pokud někdo na podobný nález narazí, měl byl o něm informovat policii nebo jiné úřady. Kdyby se rozhodl si peníze, případně jinou hodnotnou věc, ponechat, dopustil by se trestného činu zatajení věci. V případě prokázáni viny mu hrozí až jeden rok vězení. Pokud by tím získal značný prospěch, trest může být až pětiletý.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články