Ministr zdravotnictví Válek je optimista: Při dobrém vývoji by se mohla opatření uvolnit už od 1. března

I když počty nových případů covidu v Česku tento týden atakují rekordy, podle Válka je zatím vývoj epidemie lepší, než se původně očekávalo.

i Zdroj fotografie: S vědomím Vlastimila Válka / Facebook
                   

To, jestli si oddechneme od zavedených nařízení proti šíření covidu, se ukáže až podle aktuálního vývoje epidemie. Zatím to vypadá, že by se mohlo začít rozvolňovat od začátku března, nebo o měsíc později. Válek ve čtvrtek na tiskové konferenci řekl, že tento týden mohou testy odhalit až 80 tisíc nakažených za den.

Příští týden nastane zásadní zlom

Ohledně příštího týdne už je ale Válek optimistický. Epidemie už by se podle něj mohla konečně zlomit. „Tento týden počítám do konce týdne s čísly kolem 80 tisíc. Čím budou nižší, tím lépe situaci zvládáme,“ uvedl s tím, že do 95 tisíc případů denně budou stačit současná opatření. Vlna omikron by podle Válka mohla být na vrcholu příští týden. Současná kapacita PCR testování je zhruba 200 tisíc testů denně, zachytit může až 120 tisíc pozitivních.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování na covid

Důležité je i trasování, mělo by být ale co nejvíce automatizované. Jak píše Echo24, podle metodického pokynu hlavní hygieničky, teď hygienické stanice a call centra trasují přednostně děti a seniory nad 65 let. Dobrou zprávou je, že zatím se nezvyšuje počet vážně nemocných a zemřelých.Budeme čekat ve druhém týdnu v únoru, jak se situace bude vyvíjet,“ řekl Válek s tím, že pokud se na konci druhého únorového týdne ukáže, že predikce vycházejí, přijde rozvolňování.

Studenti Válka vyzvali k ukončení diskriminace neočkovaných

V současné době dopadá většina protiepidemických opatření na neočkované nebo osoby, které nemoc neprodělaly v posledních šesti měsících. Nesmějí tak například zajít do restaurace, navštěvovat sportoviště, jít do kina nebo se účastnit hromadných akcí. Všech včetně očkovaných se od 17. ledna týká plošné testování ve škole a v práci, nebo také povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách a v hromadné dopravě. Ve středu padl dosavadní rekord v počtu nakažených a to 54 685 lidí. Dalších 4945 se nakazilo opakovaně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Potvrzení o bezinfekčnosti

Válek na dotaz webu Seznam zprávy, jestli budou muset mít neočkovaní lidé negativní test, aby mohli třeba do restaurace, odpověděl, že tímto směrem jít nechce, protože by se opět jednalo o formu selekce. „Já bych v podstatě chtěl ta opatření téměř úplně uvolnit,“ řekl.

K ukončení „diskriminace neočkovaných“ vyzvala Válka tento týden v otevřeném dopisu skupina studentů medicíny. Podle nich je nepřijatelné, že neočkovaní nemohou například do restaurace nebo na koncert.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články