Mýty o očkování. Které jsou ty nejčastější a jak se šíří?

Internetem koluje spousta dogmat, dezinformací a lží. V posledních měsících je terčem dezinformátorů hlavně očkování proti covidu-19.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Manipulativní zprávy a dezinformace jsou během pandemie na denním pořádku. Hlavně těch o očkování proti koronaviru existuje požehnaně. Každý jistě narazil na mylnou či lživou zprávu ve své e-mailové schránce nebo na sociální síti. Občas je těžké tyto zprávy odlišit od pravdy. Deník popsal několik nejčastějších spekulací.

Nejčastější mýtus

Virus SARS-CoV-2 je podobný virům SARS a MERS, které byly známy již dříve a byly předmětem výzkumů vývoje vakcín. Informace o těchto virech tak mohla pomoci při vyvíjení vakcín proti novému viru. Zrychlený vývoj těchto vakcín ovlivnil i celosvětový ráz pandemie. Do vývoje vakcín také firmy zainvestovaly značné peníze a lidské zdroje. Dostupné vakcíny prošly všemi úrovněmi hodnocení kvality, bezpečnosti a účinnosti. Urychleny byly zejména administrativní kroky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

I vakcína proti chřipce musí být vyrobena na daný rok v řádu několika měsíců, tedy také za velmi krátkou dobu. To však pochybnosti nevyvolává. Očkování proto není pokusem na lidech. Vakcíny nebyly klinicky testovány z etických důvodů pouze na dětech a těhotných ženách. Očkování je bezpečné a je jednou z nejvýznamnějších vymožeností lidstva a medicíny novověku.

Alternativní léčba

Na internetu se hojně šíří doporučení na léčbu i prevenci onemocnění covid-19. Píše se zejména o léku ivermektin. Z laboratorních studií sice bylo zjištěno, že ivermektin může blokovat replikaci viru SARS-CoV-2. Výsledky klinických hodnocení však nebyly jednoznačné, některé testy ukazovaly potenciální zlepšení stavu, jiné žádné zlepšení.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ivermektin

Ivermektin je schválen pro jiné účely, pro léčbu a dosažení účinných koncentrací v plicích je však třeba mnohem vyšších dávek. A u nich není možné vyloučit toxicitu. Ivermektin nebyl doposud nikde na světě registrován jako lék proti covidu-19. „Imunitní systém nemůže účinně reagovat na virus, navíc i vakcíny jsou u těchto pacientů méně účinné,“ citovala Česká televize amerického lékaře Scotta Alexandra.

Vakcíny způsobují neplodnost či permanentní sterilizaci, ničí protein potřebný pro tvorbu placenty. Jednou bude genetický kód neočkovaných vzácný a cenný. Vakcíny neobsahují žádnou část koronaviru ani protein, který je zásadní pro vývoj placenty. Pokud by bylo původní tvrzení pravdivé, byla by neplodná každá žena, která má protilátky proti covidu-19 po prodělání onemocnění. Vakcína totiž v těle stimuluje imunitní systém, aby vytvořil protilátky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články