Na pultech obchodů bude méně knih, hraček i elektroniky, hlásí prodejci. Vánoce budou letos chudší

Obchodníci už zaznamenali zájem o vánoční nákupy. Lidé se obávají, že v souvislosti s výrazným nárůstem počtu nakažených se obchody znovu zavřou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obchody se chystají na Vánoce, ale i do nich se promítne pandemie koronaviru. Budou zřejmě o poznání chudší. Nejen kvůli ekonomickým dopadům na naše peněženky, ale také kvůli problémům obchodníků s dopravou a výrobou. Zpožďují se dodávky zboží a některé se na pultech pravděpodobně vůbec neobjeví. Problémy na trhu se pak odrazí i v cenách výrobků ve slevách.

Některé knihy se na pulty nedostanou

Vánoční nabídka letos bude skromnější. Menší výběr bude podle obchodníků například u elektroniky, hraček nebo knih. Už v létě se začalo mluvit o tom, že se mnohé knihy do Vánoc nedostanou do tisku. Vydání se odsouvala a přidal se problém s nedostatkem papíru. „Tiskárny jsou přeplněné z mnoha důvodů. I proto, že se přestává tisknout v Číně,“ cituje server TN.cz mluvčí Nakladatelství Slovart Janu Kaizrovou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nové knihy nestíhají nakladatelství tisknout. „Některé knihy nestihneme vytisknout, anebo se musíme spokojit s menším počtem kusů,“ uvedl ředitel nakladatelství Euromedia Antonín Kočí. V obchodech ale lidé nebudou marně hledat jen nové knihy, ale i dotisky dříve vydaných. „U některých titulů nejsou dotisky, takže se ta kniha k nám třeba ani nedostane. Když pátráme, v čem je problém, tak zjišťujeme, že je málo papíru,“ řekla serveru vedoucí prodejny s knihami Ivana Vařáková.

Problém budou hračky i elektronika

Problémy letos budou i při výběru vánočního dárku pro děti. Ani hračkářstvím se totiž problémy nevyhnuly. „U některého sortimentu, jako jsou hlavně plastové věci, dodávka vázne,“ řekl Martin Klinkovský z velkoskladu s hračkami. Jeho slova potvrdila i vedoucí prodejny Marie Prudilová. Velký problém je s plasty, takže boby letos nebudou,“ dodala vedoucí. Přitom právě boby se staly hitem zasněžených kopců, když minulou zimu uzavřela pandemie koronaviru tuzemské sjezdovky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Obchody s elektronikou čelí podobnému problému jako automobilový průmysl. Na trhu chybí čipy. „Kvůli Číně nebudou čipy do hraček, které jsou ozvučené, tudíž nebudeme mít česky mluvící panenky,“ podotkla Prudilová. „Hlavně se to týká například myček nádobí, tiskáren, monitorů a podobně. Doporučujeme neotálet a zásobit se včas,“ dodal Daniel Dobeš z obchodního řetězce s elektronikou Datart. Prodejci se shodují, že zájem o vánoční dárky začal letos dříve. Lidé se kvůli zrychlující nákaze obávají, že se obchody znovu zavřou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články