Na Štěpána končí nouzový stav. Restaurace budou moci mít otevřeno do rána i na Silvestra. Může se to ale změnit

Nová vláda nepožádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Bude ale sledovat vývoj šíření koronavirové epidemie. Kdyby se zhoršila, kabinet je připravený reagovat.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Epidemie koronaviru zpomaluje a nová vláda se rozhodla neprodlužovat nouzový stav. Ten skončí 25. prosince ve 23:59 a s ním i některá protiepidemická opatření. „Vláda se rozhodla o prodloužení nouzového stavu nežádat. Situaci sledujeme, a pokud se bude zhoršovat, je vláda připravena se k debatě o nouzovém stavu vrátit,“ řekl na tiskové konferenci po prvním jednání vlády premiér Petr Fiala.

Restauratéři nejásají

Zpřísněná opatření také skončí. Například restaurace budou smět mít otevřeno i po 22 hodině. Znovu by se také mohly otevřít vánoční trhy. „Tím, že skončil nouzový stav, budou platit jen opatření podle pandemického zákona,“ cituje ministra zdravotnictví Vlastimila Válka CNN Prima News. Nový kabinet bude podle něho sledovat vývoj epidemie a šíření varianty viru omikron a bude připravená reagovat na doporučení odborníků.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Restaurace

Oznámení nové vlády kritizoval Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Restauratéři potřebují podle něho jasné instrukce pro režim na silvestra. „Je chyba, že je nový kabinet nepředstavil,“ řekl iDnesu. Rozhodnutí kabinetu prý může vypadat jako dobrá zpráva, pokud by však na poslední chvíli změnil názor, byl by to problém. Restauratéři nemohou fungovat z hodiny na hodinu, píše list.

Hlavní slovo by měl Rakušan

Nouzový stav sám o sobě žádná konkrétní opatření nedefinuje. Mění se jím zákonné podmínky, v rámci kterých vláda může nařízení vydávat. Je-li vyhlášený, řídí se stát krizovým zákonem. Hlavní odpovědnost má Ústřední krizový štáb a ministerstvo vnitra. Hlavní slovo by tak měl nový šéf resortu vnitra Vít Rakušan. Fiala řekl, že situace je vážná. Kabinet proto bude zasedat i mezi svátky.

iZdroj fotografie: S vědomím Víta Rakušana / Facebook
Vít Rakušan

Rakušan se nyní chce seznámit s činností současného Ústředního krizového štábu pod vedením jeho předchůdce Jana Hamáčka. Řekl, že fungování krizového řízení chce vrátit do zákonných mantinelů. „Tady jsme měli jako vláda pocit, že v tomto případě se to v posledních dvou letech trochu vychýlilo,“ podotkl Rakušan. Kabinet by měl jasně informovat o opatřeních proti covidu-19 a nezavdávat podle něho pochybnosti o tom, kde se rodí rozhodnutí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články