Nakazí se omikronem i očkovaní? Lékový ústav zveřejnil první studie této varianty

Křivka epidemie znovu začala růst. Nakažlivější varianta omikron dominuje podle Státního zdravotního ústavu už i v Česku. Způsobuje ale většinou mírnější průběh nemoci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Riziko hospitalizace u koronavirové varianty omikron je o třetinu až polovinu nižší, než u delty. Odhadují to první studie zadané Evropskou lékovou agenturou, o kterých informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv. Problémem podle nich je, že omikron je odolný vůči stávajícím očkovacím látkám. Zároveň se ale potvrdilo, že vakcíny účinně chrání proti závažnému průběhu covidu-19 a proti nutnosti léčby ve zdravotnických zařízeních.

Omikron už dominuje

Nakažlivější variantou omikron se infikuje více lidí, kteří mají vakcínu proti koronaviru. „Výsledky nedávno publikovaných studií ukazují, že účinnost vakcín proti symptomatickému onemocnění je u varianty omikron nižší než u jiných variant a má tendenci klesat v čase. V důsledku toho je pravděpodobné, že se onemocnění způsobené omikronem rozvine u více očkovaných lidí,“ cituje mluvčí lékového ústavu Kláru Brunclíkovou server TN.

Dobrou zprávou je, že méně nakažených končí s vážným průběhem onemocnění covid-19 v nemocnicích. Na rozdíl od delty, klesá hospitalizace u omikronu o třetinu až polovinu. Omikron poslední týdny drtivě převládá v západní Evropě a podle Světové zdravotnické organizace postupuje směrem na východ. Nakazit se má 50 procent Evropanů. Státní zdravotní ústav oznámil, že omikron dominuje i v Česku.

Chrání až třetí dávka

Problém je, že omikron umí obejít imunitu získanou z očkování stávajícími vakcínami. Nejlépe jsou chráněni lidé, kteří mají třetí posilující dávku. „Údaje z Jihoafrické republiky ukazují, že lidé, kteří dostali dvě dávky vakcíny proti covid-19, mají až 70procentní ochranu před hospitalizací v důsledku covid-19; podobné údaje z Velké Británie ukazují, že zatímco ochrana klesá několik měsíců po očkování, po posilovací dávce se ochrana před hospitalizací opět zvyšuje na 90 procent,“ uvedla mluvčí.

Data z Jižní Afriky jsou pro vědce klíčová, protože právě tam se varianta omikron poprvé objevila. „EMA zdůrazňuje, že očkování zůstává nezbytným nástrojem boje proti probíhající pandemii. V souladu s doporučeními vnitrostátních orgánů by mělo pokračovat úsilí o zvýšení plné proočkovanosti u osob, které v současné době nejsou očkovány nebo jsou očkovány jen částečně, a o urychlení zavádění posilovacích dávek,“ poznamenala Brunclíková.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články