Epidemiolog Pazdiora: Nová opatření zafungují proti deltě. U omikronu panuje nejistota

Epidemiolog Petr Pazdiora považuje zrušení nouzového stavu za zásadní chybu. Současná opaření budou účinná proti deltě, ale nemusí zpomalit masivní šíření varianty omikron.

i Zdroj fotografie: Allmedia4U
                   

Dnešním dnem, 25. prosince 2021, končí po třiceti dnech vyhlášený nouzový stav. Podle nové vlády je důležitější zodpovědnost každého z nás. Někteří odborníci však považují jeho zrušení za velkou chybu, jedním z nich je i epidemiolog Petr Pazdiora. Podle něj je nouzový stav zásadní, hlavně s ohledem na variantu omikron.

Omezení oslav Nového roku

V souvislosti s rizikem svátků vyhlásila vláda Petra Fialy opatření proti šíření koronaviru. Od 27. prosince můžou třetí dávku dostat lidé nad 30 let, kteří druhou dávkou absolvovali před pěti měsíci. O dalších opatřeních informoval například server iRozhlas. Během prvních 14 lednových dnů se budou testovat všechny děti. Testování čeká i zaměstnance škol, a to bez ohledu na očkování či prodělání nemoci.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Silvestr

Od pondělí 25. prosince bude moci na kulturních akcích být maximálně 1000 sedících osob, případně 100 nesedících u akcí, kde účastnící nesedí u stolu. U jednoho stolu bude smět být maximálně šest osob. Od 29. prosince pak u jednoho stolu budou moci sedět jen čtyři lidé, na silvestrovských oslavách bude pak smět být maximálně 50 osob. Současná opatření platí do 2. ledna 2022.

Problém s vymáháním trestů

Epidemiolog Petr Pazdiora v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že považuje opatření za účinná proti deltě, ale ne proti mutaci omikron. Je si prý třeba uvědomit, že opatření se promítnou s dvoutýdenním odstupem. „Kdyby se určitá opatření zavedla začátkem října, mohlo to ovlivnit situace, ke které došlo zhruba v polovině měsíce,“ míní epidemiolog.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Policie ČR

Problémem nastavovaných opatření je také to, že je lidé vnímají nepříznivě a nedodržují je. Podle bývalého Ústavního soudce Stanislava Balíka hrozí sankce za liknavost. Dalším problémem je však faktické vymáhání trestů. „Obecně platí trestní zákoník a zákon o přestupcích. Vymáhání záleží na státních orgánech,“ řekl Balík. Je tedy podle něj zásadní, aby úřady dobře fungovaly a zasahovaly podle předpisů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články