Německý ministr zdravotnictví: Do konce zimy budou všichni očkovaní, uzdravení nebo mrtví. Jak je na tom teď Německo s covidem?

Spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn ubezpečuje, že Německo má dostatek vakcín k přeočkování a to jak od společnosti Moderna, tak Pfizer.

i Zdroj fotografie: Stephan Baumann / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Němečtí obyvatelé si nejčastěji aktuálně z vakcín vybírají tu od společností Pfizer/BioNTech. Podle německého ministra zdravotnictví Jense Spahna je ale i vakcína od společnosti Moderna dobrá, bezpečná a zároveň účinná. Jak informuje server Die Welt Německo má do konce roku celkem k dispozici 50 milionů vakcín, z toho 24 milionů dávek od firem Pfizer/BioNTech a 26 milionů od společnosti Moderna.

Německo před schválením očkování dětí

Problém podle spolkového ministra nastává jen při rozdělování vakcín do ordinací praktických lékařů. Maximální množství na jednoho praktika má být omezeno u vakcíny společností Pfizer/BioNTech na 30 dávek týdně. Strop na počet vakcín ministerstvo stanovilo také pro očkovací centra. Do konce týdne navíc Německo předpokládá schválení očkování dětí od pěti do jedenácti let.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování dítěte

Spahn v Berlíně vyzval všechny německé občany k očkování a zvolil přitom tvrdou rétoriku. „Do konce letošní zimy budou v Německu pravděpodobně všichni očkováni, uzdraveni nebo mrtví. S ohledem na vysoce nakažlivou variantu delta proto znovu naléhavě doporučuji, aby se lidé nechali očkovat,“ prohlásil spolkový ministr zdravotnictví. Jak píše server Echo24 Německo zavedlo pro neočkované velká omezení.

Omezení zasáhla i očkované

Od pondělí lidé nemohou v Sasku bez očkovacího certifikátu vstoupit do restaurace nebo nákupního centra. Bez významného důvodu navíc nesmí v noci ani vycházet z domu. Zákaz platí od desáté večerní do šesté ranní, a to v okresech se sedmidenní incidencí nad tisíc nově nakažených na 100 tisíc obyvatel. Neochotu obyvatel Saska výrazně kritizoval tamní premiér Michael Kretschmer. „Svobodě bez odpovědnosti se říká egoismus,“ prohlásil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lockdown

V Sasku platí systém, kdy lidé bez očkování nebo dokladu o prodělání nemoci covidu-19 nemohou téměř nikam. Výjimku mají na vstup do supermarketů, lékáren a drogerií. Omezení ale zasáhlo i očkované jedince, protože v této spolkové zemi došlo k uzavření barů, klubu, aquaparků, posiloven a dalších volnočasových zařízení. Do Saska navíc nesmí být pořádány turistické zájezdy, protože hotely mohou ubytovat jen hosty cestující služebně. Neočkovaní jsou omezení také při návštěvách, do jiné domácnosti může jen jeden člověk.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články