V Motole se chystá přechod na covidový režim. Šéf nemocnice popsal změny, které nastanou

Pražská Fakultní nemocnice v Motole od pondělí přejde jen na urgentní medicínu. Každá klinika vyčlení třetinu lůžek pro pacienty s covidem-19.

i Zdroj fotografie: Fakultní nemocnice Motol
                   

Omezení režimu vyhlašuje v posledních dnech řada nemocnice. Fakultní nemocnice v Motole sáhne k rizikovým scénářům od pondělí. Jak informuje server CNN Prima NEWS situace se v této pražské nemocnice zhoršuje každou chvílí. Zdravotnické zařízení už zastavilo výuku mediků na jednotlivých klinikách a od pondělí přejde jen na urgentní medicínu.

Ludvík: Delta je extrémně nakažlivá

Přechod na covidový režim potvrdil ředitel nemocnice Miloslav Ludvík, podle kterého jsou lidé v těžkém stavu s koronavirem ze dvou třetin neočkovaní. Očkovaným pacientům je převážně více než 70 let a dosud nedostali třetí dávku vakcíny. V pražské nemocnici v Motole má každá klinika vyčlenit třetinu lůžek jen pro covidové pacienty.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Test na covid-19

Jak ředitel nemocnice Ludvík sdělil v rozhovoru pro Rádio Z tak rychlý nástup epidemie nečekal. „Delta je úplně jiná kvalita viru než ta loňská. Je tak extrémně nakažlivá, že se nevyhne nikomu,“ řekl. Podle něj hrozí až 250 tisícům lidem nad 65 let hospitalizace, protože takový počet lidí v této věkové kategorii onemocnění neprodělalo nebo není očkováno. V souvislosti s tím se podivil nad tím, proč nadále lidé vakcínu odmítají.

Přijdou další opatření?

Počet pacientů v nemocnicích stoupá napříč republikou každým dnem. Šestý den po sobe je vyšší než pět tisíc. V mezitýdenním srovnání tak jde o tisíc hospitalizovaných více. V těžkém stavu je s covidem-19 aktuálně 848 pacientů, což je nejvíce od 21. dubna letošního roku. V úterý navíc padl další rekord v počtu nově nakažených, kdy laboratoře odhalily téměř 26 tisíc pozitivních testů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient s covidem v nemocnici

Stav nouze ve středu vyhlásila nemocnice ve Vyškově. Zařízení vyčerpalo všechna lůžka a nemá další kapacitu. K podobnému kroku byla v úterý okolnostmi donucena také Nemocnice Kyjov, protože o pacienty na oddělení ARO s potřebou plicní ventilace se nemůže postarat odborně vyškolený lékař. Vláda bude ve čtvrtek kvůli zhoršující se epidemické situaci jednat znovu o dalších opatřeních. Ministerstvo zdravotnictví má navrhnout vyhlášení nouzového stavu, omezení provozu restaurací a velkých hromadných akcí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články