Neurolog Payne: Prezident Zeman je pacient bez nemocenské, který odpočívá a bere za to 250 tisíc měsíčně. Jak podle něj nemoc ovlivnila prezidentovo fungování?

Filozof, bioetik a neurolog Jan Payne připomíná, že člověku s nemocnými játry ovlivňuje spousta jedů také mozek a je nemožné, aby normálně fungoval.

i Zdroj fotografie: S vědomím Jana Payna / Facebook
                   

Neurolog a vedoucí Centra pro bioetiku při Ústavu humanitních studií v lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Jan Payne už před lety ve svém blogu popsal dopodrobna pacienta, který trpí syndromem poškození frontálních laloků mozku. V jedné části se zmínil o tom, že taková osoba používá vulgární výrazy a humor ve formě bonmotů. „Nabývá například dojmu, že má vždy pravdu a že všichni ostatní jsou hlupáci,“ napsal Payne před šesti lety.

I rektor Zima měl během nemocenské zástup

V aktuálním rozhovoru pro Český rozhlas Plus se vyjádřil také k případu hlavy státu. Překvapuje ho, že Miloš Zeman nemá nemocenskou a není ani v invalidním důchodu, kam lidé odchází, když minimálně šest měsíců nemohou plnohodnotně pracovat. Payne se podivuje hlavně nad tím, že za občasné podepsání dokumentů bere 250 tisíc. „Kdo by nechtěl takovou profesi?“ ptá se.

iZdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
Miloš Zeman

Známý neurolog je přesvědčený o tom, že článek 66 Ústavy, který by zbavil prezidenta pravomoc, má být použit. Nechápe, že napřed prezidentův doktor Miroslav Zavoral řekl, že Miloš Zeman není schopen vykonávat svou funkci a později komise prohlásí, že trochu může. V té souvislosti dal za příklad rektora Karlovy Univerzity Tomáše Zimu, který na dobu své pracovní neschopnosti předal funkci protektorovi.

Antivaxeři by si to měli zaplatit

Podle Payna jsou tak politici, kteří ustoupí od správného kroku jen proto, aby nerozeštvali společnost, populisti. V rozhovoru zveřejněném na serveru iRozhlas prozradil, že lidé znající Zemana v 90. letech tvrdí, že on už není on. I sami studenti mu při přednáškách o syndromu frontálních laloků údajně říkají, že to je diagnóza prezidenta. Neurolog se vyjádřil také k očkování. I přestože je liberál, myslí si, že každý, kdo se nechce očkovat, by si to měl zaplatit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

Konkrétní způsob nenavrhuje, ale antivaxerství přirovnal k připojištění do zahraničí. Připomněl, že i kuřáci a lidé, kteří pijí alkohol, si připlácí, a to prostřednictvím spotřební daně. Tyto peníze mají jít podle Payna do zdravotnictví. Pozitivně ale nehodnotí ani novou očkovací kampaň. Použité fotografie, které jsou reálnými snímky pacientů z jednotek intenzivní péče nebo z márnic považuje za agresivní, nechutné a neetické. Má za to, že jde o formu zastrašování, která nemůže vést k ničemu dobrému.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články