Nouzový stav může být i po Vánocích. Okamura se o tom pohádal s Pekarovou

Končící vláda Andreje Babiše vyhlásila na konci listopadu na měsíc nouzový stav. Připravuje i vyhlášku o povinném očkování na covid-19.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nouzový stav v České republice, který prosadila vláda v demisi Andreje Babiše, bude platit do 25. prosince. Zatím není jasné, zda ho bude třeba prodloužit. K tomu již by byl nutný souhlas Poslanecké sněmovny, kde mají většinu koalice formující vládu novou. Poslanci by sice mohli vládou vyhlášený nouzový stav zrušit svým usnesením, ale poslanecká většina se na to nechystá. Není ani vyloučené, že budou pro prodloužení.

S nouzovým stavem je třeba šetřit

„Hodnocení nouzového stavu a opatření bychom měli nechat na další týdny. Stále nevíme, zda epidemie bude opravdu klesat, nebo se situace ještě zhorší. Je brzy předjímat, zda má nouzový stav platit i dál. Měli bychom s ním šetřit a zacházet opatrně. Je důležité ho spíše nemít, abychom se pomalu vraceli do normálního života,“ řekla na CNN Prima news předsedkyně TOP 09 a Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

iZdroj fotografie: TOP09
Markéta Pekarová Adamová

Popudila tím Tomia Okamuru, šéfa SPD, která proti nouzovému stavu vystupuje. „Navrhli jsme jeho zrušení, protože opatření lze realizovat na základě zákona o ochraně veřejného zdraví a krizového zákona. Nová vládní koalice se hlasování alibisticky zdržela,“ vmetl Okamura Pekarové. Podle něho strany, které nyní vytvářejí novou vládu, nemají na tuto věc názor. Dodal, že i zdržení se hlasování ale znamenalo, že nouzový stav podpořily.

Usnesení o očkování neprošlo

Pekarová také tvrdí, že koalice zatím nechtějí zavádět nějaká nová opatření. Spíše se budou soustředit na dodržování současných, což je největším kamenem úrazu současné vlny. Spor s Okamurou má i kolem povinného očkování. To připravuje současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyhláškou. SPD chtěla ve sněmovně přijmout usnesení, které by vládě uložilo vyhlášku nevytvářet, ale nenašla pro to dost hlasů. Pětikoalice již avizovala, že určitě bude chtít zrušit ustanovení o povinném očkování lidí nad 60 let.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Adam Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha by měla být vyhláška hotová do konce tohoto týdne. Očkování by podle ní mělo být povinné od března příštího roku nejen pro starší občany, ale i vybrané profese jako zdravotníky, hasiče, policisty nebo vojáky. SPD se ji chystá napadnout u soudu. Podle Českých novin takovou vyhlášku strana považuje za diskriminační. „Vrcholem absurdity je potom povinné očkování dobrovolných hasičů,“ uvedla SPD v tiskové zprávě.

Pekarová naopak Okamuru obvinila, že svými vystoupeními jen podporuje tvrzení o nebezpečnosti vakcíny. Připomněla, že na jednotkách intenzivní péče v současné době leží především lidé, kteří si z nějakého důvodu vakcínu proti covid-19 nenechali aplikovat. Podle dat ministerstva zdravotnictví je v českých nemocnicích s nákazou koronavirem 6 520 lidí. Z toho jich je 1009 ve vážném stavu na JIP. Za necelé dva roky nemoci podlehlo 33 902 obyvatel ČR.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články