Víte jaká aktuálně platí omezení? S Novým rokem se některá z nich změnila

Konec roku 2021 provázela zpřísněná opatření týkající se hlavně oslav. V restauraci mohli u jednoho stolu například sedět jen čtyři osoby. Ani to už ale neplatí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S začátkem prvního lednového týdne začaly platit některé změny v opatřeních. Uvolnění se týká například restaurací a hospod. U jednoho stolu může nově sedět až šest osob. Výjimku mají nadále členové jedné domácnosti a více lidí si může sednout také u stolů s deseti a více místy. Podle serveru iDnes pro takové případy ale platí rozestup mezi šestičlennými skupinami minimálně 1,5 metru.

Do restaurace neočkovaní stále nesmí

Restaurace, bary nebo kluby už také nemají omezenou otevírací dobu. Otevřeno tak mohou mít až do ranních hodin. Omezení ale zůstává v počtu návštěvníků. Pustit lze do zařízení jen tolik lidí, kolik je míst k sezení. To se ale nevztahuje na taneční a hudební kluby. Nadále je navíc v platnosti, že do restaurací a na hromadné akce mohou pouze lidé s dokončeným očkováním nebo ti, kteří onemocnění covid-19 prodělali v posledních 180 dnech.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Covid pas v restauraci

Na hromadné a kulturní akce navíc může maximálně tisíc sedících lidí. To se týká i vzdělávacích akcí, kongresů nebo sportovních utkání. Akce, kde lidé nesedí u stolu, jsou omezeny na 100 osob. Platí také pravidlo, že v případě účasti více než 20 lidí, musí organizátor pomocí aplikace čTečka zkontrolovat u účastníků platný test, očkování nebo prodělání nemoci. Bez omezení jsou pohřby. Beze změny zůstávají opatření ve školách.

Testování začne i ve firmách

Žáci a studenti se budou do 16. ledna testovat dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek. Od 17. ledna se systém vrátí k jednotýdennímu testování, a to vždy v pondělí. Plošné testování se týká jen žáků a studentů základních a středních škol. Od 17. ledna čeká testování také zaměstnance ve firmách. Plošně se budou testovat antigenními testy dvakrát týdně. Týkat se to bude nejen neočkovaných osob, ale také těch očkovaných, a to i v případě, že jim byla aplikována třetí dávka.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování

Výjimku z testování mají zdravotnicí a pracovníci v sociálních službách, protože se testují v jiném režimu. Antigenní testy ve firmách mají být hrazeny ze zdravotního pojištění. Jak uvádí ministerstvo zdravotnictví, na bezplatné PCR testy mají nárok nadále jen rozočkovaní lidé, děti do 18 let a lidé s kontraindikacemi. Testovat se mohou až pětkrát měsíčně. Na dva testy měsíčně pak mají nárok lidé s dokončeným očkováním. Lidé bez vakcíny nárok na bezplatné testy nemají.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články