Přibydou desítky úředníků. Kde se má tedy podle premiéra Fialy projevit slibované šetření?

Od ledna vznikne na Úřadu vlády 74 nových služebních a pracovních míst. Desítky nových pozic mají vzniknout také na ministerstvech pro náměstky.

Petr-Fiala i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Nová místa na ve Strakově akademii mají vzniknout hlavně kvůli zřízení útvarů pro ministry bez portfeje pro vědu, legislativu a evropské záležitosti. Jak informuje server Echo24, objem peněz na platy tak vzroste v příštím roce o 43 milionů korun. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) mají noví úředníci koordinovat na úřadu vlády činnosti, které jsou pro kabinet důležité.

Šetření podle Fialy přijde

„Ministři mají za úkol postupně navrhnout úspory a omezení počtu úředníků na resortech,“ řekl premiér Fiala. V konečném důsledků tak má podle nej dojít ke slibovanému šetření na provozu státu. Nový kabinet zřídil při úřadu vlády posty tří ministrů. Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) má mít k dispozici 31 zaměstnanců, útvar ministra pro evropské záležitosti, Mikuláše Beka, jich dostane 12 a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun (Piráti) bude mít 11 pracovníků.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Úředník

Pod útvar vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) pak bude spadat 12 lidí. Úpravy čekají také jednotlivé resorty, kde noví ministři už začali krátce po nástupu některé náměstky měnit. Od nového roku má na ministerstvech vzniknout dalších několik desítek nových pozic náměstků. Po dvou se rozšíří řady v resortu průmyslu, dopravy nebo pro místní rozvoj. O jednoho náměstka víc pak bude mít od ledna ministerstvo financí, zemědělství, kultury a spravedlnosti.

Na zeštíhlování prý nebyl čas

Další úpravy se mají týkat organizace sekcí, odborů a oddělení řady resortů. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) systematizaci na rok 2022 už 5. listopadu schválil předchozí kabinet. Jeho úředníci tak měli na přípravu dokumentu po nástupu vlády jen pět dní. V příštích návrzích se podle něj teprve promítnou představy o zeštíhlení státní správy. Proces má vést ke zrušení neobsazených tabulkových míst.

iZdroj fotografie: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA
Vít Rakušan

Rakušan také předpokládá sdružování agend a zeštíhlování jednotlivých resortů. Jak uvádí ČTK, počty míst na úřadech, podle zákona o státních službách stanovuje systematizace. Její podobu má na starost resort vnitra na základě dohody s ministerstvem financí. Tomu předchází také návrhy úřadů. Vláda schvaluje dokument vždy na následující kalendářní rok. Změny v počtu služebních míst či množství peněz na platy je následně možné jen za určitých podmínek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články