Před Vánoci zase zpřísníme, zaznívá z ministerstva zdravotnictví. Čeho všeho by se měla nová opatření týkat?

Stávající vývoj epidemie naznačuje, že se nákaza covidem-19 zřejmě zpomaluje. Resort zdravotnictví chce přesto vánočními svátky opatření ještě zpřísnit.

i Zdroj fotografie: S vědomím Adama Vojtěcha / Facebook
                   

Ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že před Vánoci zpřísní protiepidemická opatření. Jak informují Novinky v neděli to potvrdila náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Podle ní se nejčastěji debatuje o omezení počtu osob na hromadných akcích ve vnitřních prostorech. Resort si je ale vědom toho, že s tím budou nesouhlasit provozovatelé kulturních akcích.

Lockdowny nefungují

„Nemuseli bychom si hrát na opatření – dělat plošná opatření a restrikce –, pokud bychom byli více proočkováni,“ vysvětlila Vašáková, proč ministerstvo chce opět zpřísnit. K plošným uzávěrám země už by ale dojít nemělo. Podle náměstkyně šéfa zdravotnictví lockdowny nefungovaly ani v minulosti. Jako příklad uvedla pořádání nelegálních diskoték v Praze v období nejpřísnějších restrikcí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lockdown

V nedělní diskusi na CNN Prima NEWS se pravá ruka ministra zdravotnictví vyjádřila i k povinnému očkování. Vysvětlila, že každá země volí jinou očkovací strategie. V té souvislosti zmínila například Kostariku, kde dali přednost povinnosti očkování pro děti. „U nás bych byla spokojená, kdyby byl očkován každý 18+. Budeme společností, která bude moci uvažovat o očkování dětí a tom, čím to bude,“ nastínila směr české strategie.

Počty nakažených klesají

O otázce kolik lidí zemře na následky koronaviru rozhodují podle náměstkyně vládní představitele. V té souvislosti vysvětlila, že onemocnění cílí na slabí a starší lidí. „Společnost si postojem k očkování bude volit, zda dá všanc staré a slabé a s nimi ty, kteří mají jinou diagnózu. Je na politicích, co zvolí. Je otázka, kolik lidí chtějí obětovat,“ řekla Vašáková.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

Počty nakažených covidem-19 v posledních dnech mírně klesají a podle některých prognóz to může ukazovat na zpomalení šíření nákazy. Zátěž v nemocnicích je ale stále dost vysoká. S pozitivním testem na koronavirus je hospitalizováno nadále přes 6 tisíc pacientů, z toho víc než tisíc lidí je ve vážném stavu. Za neděli testy potvrdily nákazu covidem-19 u 6 325 lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články