Omikron nastupuje. „Dva týdny budou prudce růst počty nakažených,“ říká Prymula. Kdy se situace uklidní?

Varianta omikron, podle Romana Prymuly, na čas celosvětovou pandemii koronaviru zastaví. Je sice nakažlivější, ale většinou nezpůsobuje vážný průběh nemoci.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Šíření epidemie koronaviru v Česku znovu zrychluje, což dokazují data ministerstva zdravotnictví. Podle predikcí odborníků tento týden začnou počty nově nakažených opět dramaticky narůstat. Státní zdravotní ústav potvrdil, že varianta omikron v tuzemsku dominuje. „Teď jsme v té dolní fázi tohoto vývoje, kdy se začal uplatňovat omikron, začal nabývat na síle. A už tady vidíme vlastně první týden, kdy dochází k jednoznačnému nárůstu,“ řekl v ČT bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula.

Čtrnáct těžkých dní

Varianta omikron se podle něho vyvíjí podobně jako varianta delta, jen mnohem rychleji. Tento týden epidemiolog očekává ještě více nakažených. „V podstatě podle všech předpokladů by ten nárůst měl být poměrně prudký během nějakých 14 dnů, pak bude docházet k poklesu. Ten může být třeba třítýdenní, měsíční, logicky zátěž nemocnic bude mít poměrně významnou prodlevu, takže ty nemocnice budou ještě zatíženy určitě během února, ale potom by mělo skutečně dojít k poměrně významnému uvolnění,“ cituje Prymulu Blesk.

Prymula věří, že právě varianta omikron by mohla alespoň na čas celosvětovou pandemii zastavit. „On se může stát obětí svého vlastního úspěchu. Pokud rychlým tempem, tak jak to vypadá, projde prakticky celou zeměkoulí, a nezatíží nás tím těžkým průběhem s celou řadou úmrtí, tak se během třeba jednoho a půl, dvou měsíců stane, že ta vlna celosvětově se dostane na poměrně nízké hodnoty,“ řekl epidemiolog.

Čtvrtá dávka zbytečná?

Strategie vlád jednotlivých zemí je v boji s pandemií už mírnější. „Závislost na počtu pozitivních versus počet hospitalizovaných a zemřelých je výrazně odlišná a je výrazně mírnější, než tomu bylo u předcházejících variant. Když se podíváme na ty jednotlivé vlny ve světě, tak teď jsme vlastně na několikanásobku počtu nových případů, ve srovnání se všemi předcházejícími vlnami, nicméně počet zemřelých, ten je zase mnohonásobně nižší, takže to je důvod, proč se ta strategie začíná měnit,“ vysvětlil v televizi Prymula.

Třetí posilující dávka je podle Prymuly v pořádku, u čtvrté váhá. Prý by už nemusela fungovat. Protilátky u třetí dávky stoupnou zhruba dvacetinásobně. „Pak samozřejmě klesají rychle, po čtvrté dávce už ten nárůst je jenom pětinásobný a pak dochází k jejich ještě rychlejšímu poklesu. To jsou jasné důkazy toho, že není cestou opakování očkování donekonečna, ale cestou je, abychom tady měli vakcínu, která bude pokrývat takovéto nové varianty,“ dodal epidemiolog.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články