Nouzový stav by měl v Česku kvůli variantě omikron pokračovat. Už se šíří komunitně, tvrdí MeSES

V Česku jsou stovky případů nákazy koronavirovou variantou omikron. To vyplývá ze studie Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES).

i Zdroj fotografie: S vědomím Petra Smejkala / Facebook
                   

Skupina kolem epidemiologa Petra Smejkala sepsala několik doporučení, která by měla šíření covid-19 zabránit. V České republice by podle stanoviska MeSES měl být prodloužen nouzový stav, mělo by dojít k maximálnímu urychlení podávání posilujících dávek vakcíny. Nejméně dvakrát týdně by se měli testovat zaměstnanci ve firmách i děti ve školách. Pravidelné testování se zřejmě bude týkat i očkovaných.

Při nárůstu antigenní testy všem zdarma

Podle serveru CNN Prima NEWS skupina také doporučuje zahájit kampaň vysvětlující nutnost dodržování levných opatření, kterým je například nošení respirátorů. Právě respirátory a testy jsou podle odborníků levné a méně omezující. Při horším scénáři je ale podle skupiny nutné přistoupit k razantnějším omezením. Tím jsou podle odborníků omezení otevírací doby, počet účastníků akcí nebo shromažďování. Pokud by došlo k rychlému nárůstu vlny a PCR testování by bylo přetíženo, dává skupina do úvahy možnost lidem distribuovat zdarma kvalitní antigenní testy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Antigenní testování

Členové skupiny kolem Smejkala zároveň poukazují na to, že oficiální data reflektují stav epidemie se zpožděním. Podle imunologa Zdeňka Hela to znamená, že lidí nakažených variantou omikron je v zemi několikanásobně víc. Vychází z toho, že v Česku dochází ke stejnému šíření nové mutace jako v jiných evropských zemích. Omikron je nakažlivější než předchozí varianty koronaviru, a proto je třeba podle MeSES nastavit krizové řízení a rozhodování tak, aby bylo rychlé a flexibilní.

Protilátky na omikron nejsou

Prodloužení nouzového stavu je tak podle skupiny nevyhnutelné. Skupina vychází i z matematických modelování epidemií, kterým se zabývá člen MeSES Jan Kulveit. Podle něj může dojít k zahlcení nemocnic, i když se potvrdí, že má nákaza variantou omikron lehčí průběh. Mírné případy jsou zřejmě díky tomu, že má velká část populace předchozí imunitu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Varianta omikron

„Bohužel z toho nic neplyne pro závažnost onemocnění u někoho z rizikové skupiny, kdo se ani neočkoval, ani nemoc neprodělal,“ uvedl Kulveit. Zároveň varuje, aby spekulace o mírném průběhu u omikron nesvádělo lidi očkování odložit. Jak informuje ČTK MeSES ve svém stanovisku také zmiňuje fakt, že protilátkové léky na covid-19 nejsou proti nové variantě účinné. Vedoucí skupiny Petr Smejkal proto apeluje, aby lidé nespoléhali na léčbu a raději se nechali očkovat, a to i třetí dávkou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články