Konec nouzového stavu. Co vše bude od soboty povoleno?

Bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) zavedla nouzový stav 25. listopadu na dobu 30 dní. Jeho neprodloužení přinese rozvolnění.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Lukáše Altmana
                   

S koncem nouzového stavu se zruší několik vládních opatření proti šíření covidu-19. Největší rozvolnění čeká restaurace, hospody a bary, kterým skončí omezení otevírací doby. Aktuálně musejí zavírat nejpozději ve 22 hodin. Od soboty bude toto rozhodnutí opět na provozovatelích. Ti s vládním omezením nesouhlasili, protože jim to opět přineslo omezení tržeb. Radovat se z konce nouzového stavu ale nemusí jen hospodští.

Kulturní akce opět bez omezení

Konec omezení otevírací doby potěší i ty, kteří se chystali oslavit příchod roku 2022 ať už v některém restauračním zařízení nebo na veřejném místě. V sobotu totiž skončí i zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Jak informuje server TN nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) proto veřejnost vyzval, aby neorganizovala vánoční ani silvestrovské večírky. Podle něj to může zhoršit epidemický stav v lednu a mohla by kvůli tomu přijít ještě přísnější opatření.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kulturní akce

Obzvlášť v situaci výskytu varianty omikron, která se rychle přenáší. Konec nouzového stavu opět umožní také pořádání vánočních trhů. To už ale 25. prosince na letošních Vánocích bez trhů zřejmě nic nezmění. Rozhodnutí nové vlády neprodloužit nouzový stav změní také pravidla kulturních a sportovních akcí. Jejich kapacita bude od soboty bez omezení. Dosud se jich mohlo zúčastnit maximálně 1 000 lidí.

Nové restrikce na obzoru

Bez omezení budou také večírky a oslavy, na které aktuálně může nanejvýš 100 osob s ukončeným očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci. Na akci pro neočkované mohl pořadatel dosud pozvat maximálně 20 lidí. I to končí. V platnosti tak od soboty zůstávají jen opatření vyhlášená podle pandemického zákona. Nadále tak bude nutné nosit respirátor v uzavřených prostorách a platí také nutnost prokazovat se v restauracích a hospodách certifikátem o očkování nebo prodělání nemoci covid-19.

iZdroj fotografie: Ben Skála / Creative Commons / CC BY-SA
Vlastimil Válek

Jak informoval server CNN Prima NEWS navíc nová vláda chystá zavést další opatření, která představí dnes. Na jednání kabinetu s nimi přijde šéf zdravotnictví Vlastimil Válek. Týkat by se měla hlavně vánočních svátků a konce roku. Ministr vnitra Vít Rakušan už avizoval, že budou restrikce takového rázu, aby všechny přesvědčily, že vláda chce mít situaci pod kontrolou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články