Pandemii prodlužují třetí dávky vakcíny ve vyspělých zemích. WHO vysvětlilo víc

Evropa se podle regionálního šéfa WHO Hanse Klugeho znovu stane epicentrem globální epidemie. „Jsem velmi znepokojen, ale není důvod k panice,“ prohlásil.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Programy očkování třetí posilující dávkou vakcíny proti koronaviru pro všechny ve vyspělých zemích odsoudil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle něho pravděpodobně můžou za prodlužování pandemie covidu-19. Vakcíny by měly být spíš použity na očkování zdravotního personálu a ohrožených osob v chudších zemích. Kdyby se vypotřebované vakcíny použily místo posilujících dávek pro zdravotní personál a rizikové skupiny, mohlo být už v září ve všech zemích naočkováno 40 procent lidí.

WHO se obává omikronu

Více než polovina členských států Světové zdravotnické organizace ale čtyřicetiprocentního cíle do konce tohoto roku nedosáhne, upozornil ve středu na tiskové konferenci v Ženevě Tedros. WHO vychází z předpokladu, že při 40procentní globální proočkovanosti v každé zemi by byla akutní fáze pandemie u konce. „Plošné programy očkování posilující dávkou pandemii pravděpodobně prodlužují, místo aby ji ukončily,“ dodal šéf WHO.

Podle něj je problém v tom, že očkovací dávky proti koronaviru jsou dodávány do zemí, které už mají vysokou proočkovanost. Tyto dávky pak chybí v chudších zemích, a to dává viru příležitost se šířit ve špatně zásobených oblastech a vytvářet tam nové varianty. Proti všeobecným programům očkování třetí dávkou se postavil také poradní orgán WHO. Organizace se obává zejména šíření nakažlivější koronavirové mutace omikron, která vytlačuje variantu delta.

Evropa epicentrem epidemie

Počet infekcí vzrostl o 40 procent oproti stavu, který byl před rokem, a omikron nyní přebírá kontrolu. Podle ředitele evropské centrály WHO Hanse Klugeho do začátku příštího roku bude tato varianta na starém kontinentě převažovat. Tři až čtyři týdny přitom bude třeba k poznání, jak závažné onemocnění covid-19 omikron způsobuje. Země v Evropě se podle něj mají připravit na značný nárůst infekcí. „Není pochyb o tom, že se Evropa stane znovu epicentrem globální epidemie,“ řekl Kluge agentuře Reuters.

Už teď je omikron dominantní ve Velké Británii, Dánsku či Portugalsku. „Jsem velmi znepokojen, ale není důvod k panice,“ uvedl Kluge. Dobrou zprávou podle něho je, že „víme, co dělat“. Vakcinaci je třeba doplnit o nošení respirátorů a zcela omezit zbytné kontakty během novoročních svátků. Evropské země by také měly být připraveny zavést přísnější opatření. Lockdowny by měly být vyhlašovány pouze jako poslední možnost, a to s ohledem na ekonomické a sociální náklady.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články