Fiala: Nouzový stav už neprodloužíme. Zodpovědnost za situaci bude na každém z nás. Co si o tom myslí Válek a Rakušan?

Nová vláda v čele s Petrem Fialou po prvním jednání vlády oznámila, že nebude žádat o prodloužení nouzového stavu. Premiér také nastínil plány nové vlády.

i Zdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
                   

Nová vláda v čele s Petrem Fialou na svém prvním zasedání uvedla, že je proti prodlužování nouzového stavu. Uvažovat nad ním budou jen tehdy, když se situace zhorší. O plánech nové vlády informoval server Lidovky. Ministr Vlastimil Válek vyzval lidi, aby zbytečně bujaře neslavili. Po konci nouzového stavu bude nadále platit pandemický zákon.

Válek: Důležitá bude zodpovědnost

První zasedání nové vlády se věnovalo hlavně situaci ohledně koronavirové nákazy. Konec nouzového stavu by znamenal například možnost restaurací mít otevřeno i po 22. hodině. Válek ale vyzval všechny k tomu, aby byli zodpovědní a kvůli velkému bujarému večírku zbytečně nepřetížili nemocnice.

iZdroj fotografie: Ben Skála / Creative Commons / CC BY-SA
Vlastimil Válek

Vláda také plánuje navýšit kapacitu PCR včetně těch, které dokážou identifikovat mutaci. Oznámení vlády kritizují obchodníci i Adam Vojtěch. Ten podle serveru Novinky chce naopak rozšířit aktuální opatření a pandemický zákon prodloužit až do srpna 2023. Obchodníci zase poukazují na nejistotu ohledně režimu na Silvestra. Nelze prý reagovat ze dne na den a je třeba mít jasné instrukce, které vláda neposkytla.

Rakušan: Nutný návrat do zákonných mantinelů

Vláda bude zasedat také před a mezi svátky. Další zasedání je plánováno na 22. a 29. prosince. Ministr vnitra Vít Rakušan se chce zaměřit především na práci Ústředního krizového štábu. Podle něj je třeba ho vrátit do zákonných mantinelů. Kabinet podle jeho slov musí jasně informovat včas o opatřeních proti koronaviru a nedávat prostor k pochybnostem.

iZdroj fotografie: Česká pirátská strana
Vít Rakušan

Petr Fiala také ubezpečil, že skupina ministrů se bude co nejdříve věnovat problematice nárůstu cen energií. Koncept programového prohlášení by měl být hotový začátkem ledna. Obsahovat by měl mimo jiné i termíny dokončení prioritních témat. Na první zahraniční cestu vyrazí Petr Fiala na Slovensko, uskutečnit by se měla začátkem ledna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články