Platnost očkovacích certifikátů se zkrátí. Ministerstvo zdravotnictví chce donutit lidi jít na třetí dávku vakcíny

Pandemie koronaviru stále nepolevuje a očkování stále zůstává jedinou cestou, jak šíření covidu zabránit. Pomoci tomu má třetí posilující dávka vakcíny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna zkrátí na devět měsíců. Aby lidem Tečka nezčervenala, musí se po devíti měsících nechat naočkovat posilující třetí dávkou. Pokud tak neučiní, certifikát jim přestane platit. Už teď je však v Česku možnost nechat si dát posilující dávku už po půl roce. Informoval o tom iRozhlas.

Lhůta pro přeočkování se od prosince zkracuje

Česko zkrácením lhůty následuje doporučení Evropské komise, která to na konci listopadu navrhla. Lidé, kteří si nechají dát posilující dávku, budou mít podle ministerstva zdravotnictví platnost certifikátů na dobu neurčitou. Ti, kteří mají dvě dávky vakcíny, aktuálně dostávají po šesti měsících SMS zprávu, která je upozorňuje na to, že se mohou nechat přeočkovat. Na to, aby jim Tečka nezčervenala, tak budou mít ještě tři měsíce.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch si myslí, že je to dostatečná doba. Lidé nad 60 let a pacienti s chronickými nemocemi dostávají toto upozornění o měsíc dříve. Podle Vojtěcha jeho resort vyzve lidi očkované proti covidu jednodávkovou látkou Janssen od firmy Johnson & Johnson k přeočkování vakcínou PFizer/BioNTech nebo Moderna. V tomto případě přijde SMS zpráva těm, kteří byli očkováni před více než dvěma měsíci.

V lednu bude dostupná nová očkovací látka

Nárok na posilující očkovací dávku proti covidu má v prosinci a v lednu příštího roku přes 1,5 milionu lidí. Tento týden začala fungovat předregistrace na třetí dávku. Lidé se mohou ještě před uplynutím pěti nebo šesti měsíců hlásit do očkovacího centra, které si sami vyberou. Registrace se pro ně uvolní v den nároku na třetí dávku. Až bude mít dané očkovací místo volné termíny, zájemci přijde zpráva, že si může vybrat termín.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína AstraZeneca

Vakcínou Janssen, která ochrání jen zhruba na dva měsíce, očkuje v současné době 65 očkovacích center včetně velkých, kam mohou lidé chodit bez registrace. Průzkum ukázal, že pro řadu lidí byla motivace v tom, že stačila pouze jedna dávka. Postupně by se ale tato vakcína měla přestat objednávat. Z ostatních typů očkovacích látek proti covidu už Česko dál neobjednává AstraZenecu. V lednu byl měla být dostupná proteinová vakcína od firmy Novavax.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články