Polsko zpřísňuje opatření proti šíření covidu. Sousedé zavádí pro některé skupiny povinné očkování

Polsko je zemí, která v poslední době, na rozdíl od ostatních států, opatření kvůli šíření covidu nezaváděla. Teď se ale rozhodlo pro razantní krok.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tamní ministr zdravotnictví Adam Niedzielski oznámil, že od 1. března bude platit povinné očkování proti covidu pro lékaře, učitele a příslušníky uniformovaných složek. Zaměstnanci pohostinství a dalších zařízení budou muset kontrolovat platné covidové certifikáty. Výuka na základních s středních školách bude od 20. prosince do 9. ledna probíhat distančně. Informovaly o tom Novinky.

Zavřou se školy, na hromadné akce už jen omezený počet lidí

Na většinu tohoto období připadají vánoční prázdniny, žáci se doma budou učit jen šest dnů. Školky a jesle mohou zůstat otevřené. Podle nových pravidel se lidé, kteří žijí v jedné domácnosti s nakaženým, budou muset otestovat i přesto, že jsou plně očkovaní. Od příštího týdne bude omezen počet lidí v restauracích, divadlech, nebo kostelech. Nově se mohou zaplnit maximálně ze 30 procent místo dosavadních padesáti. Do tohoto limitu ale nepatří očkovaní.

iZdroj fotografie: Unsplash
Dítě s rouškou ve škole

Zavřít budou muset noční kluby. V provozu budou jedině na Silvestra a na Nový rok. Dovnitř ale bude smět nejvýše 100 neočkovaných najednou. Většina nových nařízení začne platit od poloviny prosince. Ministr zdravotnictví také chce, aby měl zaměstnavatel právo od svého podřízeného požadovat výsledek bezplatného testu na covid. Upozornil také na hrozbu nové varianty koronaviru omikron.

V Polsku je zájem o očkování nízký, zaostává za průměrem EU

Polská vláda v posledních týdnech na rozdíl od okolních zemí žádná nová opatření nezaváděla. Opozice vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti vyčítá, že i přesto, že je v zemi nízká proočkovanost, nepřijímala přísnější restrikce proto, aby proti sobě nepoštvala odpůrce očkování z řad svých stoupenců. Nejméně lidí je naočkováno ve vojvodstvích na východě země, tedy v oblastech, které tradičně platí za bašty Práva a spravedlnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

Za posledních 24 hodin v zemi přibylo 19 366 nových případů covidu, 504 lidí s koronavirem zemřelo. Podle levicových poslanců to znamená jedno úmrtí každé tři minuty. Od začátku pandemie se v Polsku covidem nakazilo přes 3,7 milionu lidí, z nich 86 205 zemřelo. Podle informačního centra polské vlády má v Polsku, kde žije asi 38 milionů obyvatel, přes 20,5 milionu z nich ukončené očkování. To je pod průměrem zemí Evropské unie.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články