Pomatený muž poškozoval 5G vysílače. Podle policie mohl podlehnout fake news

31letý muž nedávno kleštěmi poškodil několik 5G vysílačů. Podle policistů podlehl dezinformacím o tom, že jsou škodlivé. Na případ upozornil regionální Deník.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Recidivista poškodil v okolí Jihlavy devět vysílačů tuzemských mobilních operátorů. Podle toho, co řekl vyšetřovatelům, zřejmě podlehl nepravdivým informacím o údajné škodlivosti mobilních 5G sítí, a proto je chtěl vyřadit z provozu. Policie už jej převezla do vazby. Za poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení a přečinu poškození cizí věci mu hrozí až 6 let vězení. Na celý případ upozornil regionální Deník.

Muž byl trestaný opakovaně, naposledy na jaře

Obviněný měl vysílače poničit, když pákovými kleštěmi přestřihl kabely, které vedly do technologického zařízení. Bez signálu se kvůli tomu ocitly tisíce lidí, kteří se tak nemohli dovolat ani na integrovaný záchranný systém. Muž měl kleště v okamžiku, kdy ho policisté zadrželi, ještě u sebe. Pro policii nebyl žádným nováčkem, byl už několikrát soudně trestaný, naposledy letos na jaře. Až do první poloviny roku 2024 byl navíc v podmínce.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Policejní auto

Recidivista je také vyšetřovaný v souvislosti s fyzickým napadením pětadvacetiletého muže, kterého v červnu v Jihlavě na ulici před domem náhle opakovaně udeřil pěstí. V dalším útoku mu naštěstí zabránili jiní přítomní lidé. Muž, kterého útočník napadl, utrpěl zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření. Jednatřicetiletý útočník byl později obviněn ze spáchání dvou trestných činů, a to pokusu ublížení na zdraví a výtržnictví.

Podobný případ se v Česku už jednou řešil

V aktuálním případu muž vysílače poškozoval od 11. září. Škoda, kterou tím způsobil, se podle policie vyšplhala do výše 700 tisíc korun. Pokud by se skutečně prokázalo, že motivem jeho činu byly dezinformace, byl by to další podobný případ v Česku. V lednu 2019 poslal soud do vězení na čtyři roky seniora Jaromíra Baldu, který čelil obžalobě z teroristického útoku a vyhrožování teroristickým trestným činem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Soudní místnost

V roce 2017 totiž pokácel dva stromy, které spadly na železniční tratě, a způsobil tím nehody několika vlaků. Navíc také šířil výhrůžné letáky, kterými chtěl mimo jiné vyvolat dojem, že za tímto skutkem stáli džihádisté. Stal se tak prvním člověkem v České republice, který byl odsouzený za teroristický útok. Loni v říjnu byl Balda podmíněně propuštěn z vězení, dostal ovšem pětiletou podmínku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články