Očkování začíná mít své trhliny. EMA má obavy z dopadů třetí dávky. Očkuje se však nadále

Evropská léková agentura upozornila, že očkování každé čtyři měsíce může oslabit imunitní systém. Posilující dávky mají být aplikovány maximálně dvakrát ročně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Časté aplikování vakcíny proti covidu-19 může škodit. K takovému závěru došla Evropská léková agentura (EMA). Obává se, že by zařazení pravidelného očkování, každé čtyři měsíce, mohlo unavit populaci a oslabit její imunitní systém. Podle EMA by tak bylo daleko vhodnější aplikovat vakcínu v souladu se začátky chřipkových sezon, tedy stejně jako se očkuje proti chřipce, píše server TN.

Změní EMA očkovací strategii?

„Posilující dávky mohou být aplikovány jednou nebo možná dvakrát, ale rozhodně to nepovažujeme za něco, co můžeme opakovat donekonečna,“ prohlásil v této souvislosti Marco Cavaleri, který je v Evropské lékové agentuře zodpovědný za biologická zdravotní rizika a strategii vakcinace. Z jeho vyjádření tak vyplývá, že EMA není nakloněna postupu některých států, které plánují podávat druhou posilující dávku vakcíny proti covid-19.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Odmítání vakcíny

Čtvrtá dávka vakcíny se začala aplikovat například v Izraeli. Druhý booster je podáván od začátku roku lidem nad 60 let, zdravotníkům a lidem s oslabenou imunitou. Podle izraelského premiéra Naftali Bennetta čtvrtá dávka vakcíny vede u očkovaného týden od podání k pětinásobnému navýšení hladiny protilátek. Toto tvrzení je založeno na datech ze studie z nemocnice Šeba. Tam byla čtvrtá dávka podávána zaměstnancům na konci prosince.

Izrael nepřestává očkovat

Jak připomíná ČTK, Izrael je státem, který je v rámci očkování v celosvětovém měřítku nejrychlejší. Nejméně jednu dávku vakcíny obdrželo více než 6,5 milionu lidí, dvě dávky má přes 5,9 milionu osob a více než 4,2 milionu obyvatel už má aplikovánu třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Čtvrtou dávkou bylo v Izraeli naočkováno zatím několik desítek tisíc občanů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcinace v Izraeli

V Česku se mohou na třetí dávku vakcíny registrovat od 4. ledna lidé starší 18 let, kterým uplynulo od poslední dávky alespoň pět měsíců. Ke středě bylo plně naočkováno 6,7 milionu osob, což tvoří necelých 63 % obyvatel. Posilující dávku dostaly už více než 3 miliony Čechů, což je zhruba 28 % procent obyvatel. Od 1. února dojde ke zkrácení platnosti očkovacího certifikátu po dokončeném očkování na devět měsíců.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články