Němečtí lékaři mají jasno. Chtějí návrat dětí do normálního života. O povinném očkování si myslí své

V Německu má ukončené očkování téměř 72 procent populace. Ohledně povinného očkování u dětí ale pediatři vedou vášnivé debaty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Německo kvůli koronavirové variantě omikron zkracuje dobu karantény pro zdravotníky a další důležité profese na pět dní, pokud budou mít negativní PCR test. Ostatní s testem ji mají sedm dní. Rychlé šíření omikronu by mohlo ohrozit chod země. Do restaurací se dostanou jen očkovaní s třetí dávkou, ostatní musí mít test. Vláda zvažuje i všeobecnou povinnou vakcinaci proti koronaviru od února nebo března. V zemi však sílí hlasy, aby se vrátila k normálnímu stavu.

Vláda zpřísnila opatření

Německá vláda kvůli omikronu zpřísňuje restrikce. Na kancléře Olafa Scholze a ministry spolkové vlády se obrátil bývalý hlavní virolog největší berlínské nemocnice Charité Detlev Krüger spolu se skupinou pediatrů. „Potřebujeme návrat k normálu pro nejmenší,“ cituje z dopisu Welt am Sonntag.  Odborníci požadují zásadní uvolnění karanténních a testovacích opatření pro školáky. „Potřebujeme školní hodiny bez omezení, bez karantény a nesouvisejících sériových testů pro zdravé děti,“ píší v dopise.

Lékaři z iniciativy uvedli, že děti by měly být v zásadě brány, jako očkovaní, plnoletí jedinci. „Jejich účast na kultuře, vzdělávání a dalších aktivitách společenského života nesmí být závislá na existenci očkování, tvrdí. Očkování dětí proti koronaviru podle lékařů z iniciativy by vláda měla přehodnotit. „Vzhledem k tomu, že děti a mladiství z něj mají pouze marginální individuální výhodu, musí očkování předcházet podrobná konzultace, aby bylo možné zvážit rizika a přínosy,“ napsali.

Porušování práv dětí

Když se během pandemie ve školách objevila nákaza covidem-19, tamní úřady zavíraly třídy nebo školy. Podle epidemiologa a člena německé vakcinační komise Rüdigera von Kriese viry mutují: „Není tak důvod k masivnímu porušování práv dětí“. Vir se stane endemickým, tvrdí lékaři. „Je velmi pravděpodobné, že se omikron masivně rozšíří a míra infekce se prudce zvýší při současné nižší závažnosti nemocí,“ řekl Krüger. Děti těžce onemocní jen zřídka a ochranná pravidla se musí zaměřit na skutečně rizikové skupiny, píše Echo24.

Německo se připravovalo na povinnou vakcinaci od února nebo března. Teď to ale podle deníku Bild tak nevypadá. Německý parlament by to měl koncem ledna projednávat. Podle předsedkyně poslaneckého klubu Zelených ve Spolkovém sněmu Britty Haßelmannové „to není snadné rozhodnutí a znamená hluboký zásah.“ V Německu s 83 miliony obyvatel má ukončené očkování 71,6 procenta populace a 41,6 procenta lidí má i třetí posilující dávku. Tamní parlament zatím schválil povinné očkování pro zdravotníky a záchranáře.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články