Přehledně: Nová pravidla na silnicích a možné pokuty od strážníků v příštím roce

Od ledna začnou na silnicích platit nová pravidla. Pokud chcete, aby vám zůstaly peníze a body v kartě řidiče, čtěte opravdu pozorně.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

V roce 2022 čeká řidiče a další účastníky silničního provozu řada změn. Týkají se cyklistů, pokut za jízdy ve vyhrazených pruzích nebo špatného parkování. Ministerstvo dopravy zveřejnilo přehled toho, na co si dát od ledna na silnicích pozor, abyste neměli kvůli sankcím průvan v peněžence. Týkají se i špatného parkování, nebo zpoplatnění dalších silnic.

Cyklisté a odstavené vraky

Od 1. ledna bude platit velmi diskutované pravidlo, které se týká objíždění cyklistů. Řidič auta musí od člověka jedoucího na kole dodržet bezpečný odstup, a to nejméně 1,5 metru. U silnic, na kterých je nejvyšší povolená rychlost maximálně 30 km/h, musí být vzdálenost auta a jízdního kola nejméně metr. Cyklisté naopak nemusí využít jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh, stezku nebo v křižovatce vymezený prostor, pokud by tím mohla být ohrozena bezpečnost či plynulost provozu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Cyklista

Řidiče, kteří pojedou v pruzích určených pro autobusy nebo záchranáře, můžou nově pokutovat také strážníci nebo obecní policie. Pokud zaparkují na místě, které je vyhrazené pro osoby se zdravotním postižením nebo zneužijí pro ně vystaveného parkovacího průkazu, přijdou o dva body, píše TN. Změny budou také v odstraňování vraků. Obce budou moci zahájit řízení o jejich odstranění z veřejně přístupné účelové komunikace. Dosud to mohl udělat jen vlastník pozemní komunikace.

Kamiony a traktory

Novinkou je také to, že lidé s řidičským oprávněním skupiny C, a to i uděleným v zahraničí, budou moci řídit traktor. Mělo by to vyřešit problém s nedostatkem pracovních sil v zemědělství a lesnictví. Změny čekají i parkování vozidel zdravotnických ošetřovatelů. Zdravotničtí pracovníci, kteří poskytují domácí péči, budou moci svá auta speciálně označit. V urgentních případech jim to pak usnadní parkování. Dosud mohli toto označení mít jen doktoři, kteří jezdili po návštěvách.

iZdroj fotografie: Pixnio
Dálnice a kamiony

Změny čekají také šoféry kamionů. Pokud by totiž odmítli nízkorychlostní kontrolní vážení, hrozí jim vysoké pokuty. Horní hranice sazby ukládané na místě se zvyšuje ze 30 tisíc na 100 tisíc korun. Od poloviny příštího roku budou nově vozidla nad 3,5 tuny platit mýto i na dalších 380 kilometrech silnicích I. třídy, jak uvedlo TN. Mezi úseky, na kterých by se mělo začít platit mýto, patří například silnice z Jihlavy na Hatě nebo z Jihlavy do Havlíčkova Brodu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články