Přestože nakažlivější omikron válcuje Česko, ministerstvo plánuje rozvolňování

Další protiepidemická opatření se budou upravovat podle toho, jak se bude nákaza v Česku šířit. V drtivé většině nových nákaz testy odhalily nakažlivější variantu omikron.

i Zdroj fotografie: S vědomím TOP 09 / Facebook
                   

Koronavirová varianta omikron ovládla Česko. Podle údajů ministerstva zdravotnictví od začátku týdne testy odhalily přes 20 tisíc nakažených denně. Přes rekordní nárůsty infikovaných způsobuje nakažlivější varianta omikron většinou mírný průběh onemocnění a nemocnice nejsou nijak dramaticky zatížené covidovými pacienty. Podle šéfa resortu zdravotnictví, Vlastimila Válka (TOP 09), fungují opatření nastavená vládou. V Česku kvůli covidu-19 zemřelo přes 37 tisíc lidí.

Několik variant vývoje epidemie

Ministr je spokojený zejména s tím, jak funguje testování ve firmách a ve školách. „Zachycujeme pozitivní a ti odchází do karantén. Naše odhady se kryjí s realitou,“ cituje Válka server TN. V rámci opatření se také musí nosit respirátory v uzavřených prostorách. Do restaurací nebo kulturních zařízení mohou jen lidé, kteří jsou očkovaní nebo prodělali covid-19. S testem tam mohou jen ti, kteří si vakcínu nemohou ze zdravotních důvodů nechat aplikovat.

Další protiepidemická opatření se budou upravovat podle toho, jak se bude nákaza v Česku šířit. V drtivé většině testy odhalily variantu omikron, delta nebo její subvarianty tvoří necelou pětinu. Resort zdravotnictví má připraveno několik variant vývoje epidemie. „Máme připraveno několik scénářů, které počítají s určitými opatřeními nebo jejich uvolňováním. Veřejnost se o případných změnách dozví vždy po středečních jednáních vlády,“ řekl Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Resort počítá i s rozvolněním

Na následující týden se zatím žádné změny v případě protiepidemických opatření neočekávají. „Momentálně jsme v situaci, kdy žádné úpravy v nejbližší době v život uvádět nehodláme, určitě nepočítáme ani se zpřísňováním nějakých společenských restrikcí,podotkl Jakob s tím, že opatření jsou připravená, ale nebude je specifikovat, protože se chce vyhnout zmatkům. „Změny v opatřeních budeme komunikovat pouze po jejich schválení vládou, aby nevznikal chaos a lidé měli přehled,“ dodal.

Resort vyjma zpřísnění restrikcí, počítá už i s plánem na rozvolnění opatření v případě slábnutí epidemie. Celý týden počet nově infikovaných překonal hranici dvaceti tisíc. Nejvíce nově nakažených přibylo v úterý, a to 28 493. Ve středu to bylo téměř 26 tisíc a ve čtvrtek skoro 27 tisíc. Kvůli covidu-19 zemřelo už 37 021 Čechů. Dokončené očkování má 6,7 milionu lidí, což je 63 procent populace. Třetí posilující dávku vakcíny dostalo podle dat ministerstva 3,5 milionu lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články