Výrazná změna ve zdravotním stavu Miloše Zemana. Mluvčí Ovčáček prolomil mlčení a konečně informoval o aktuálním stavu

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček ve středu 10.11 prolomil mlčení a informoval o zdravotním stavu Miloše Zemana. Zeman nadále vyžaduje hospitalizaci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prezident Miloš Zeman, který je už měsíc hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici, bude v pondělí přeložen na běžné lůžko na standardním oddělení. V tiskové zprávě o tom informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něho prezident bude moci omezeně přijímat návštěvy. Od svého převozu do nemocnice byl Zeman umístěný na oddělení akutní péče. Od 4. listopadu leží na rehabilitačním oddělení, kde ho ale může navštěvovat jen rodina a kancléř.

Přesun na standardní lůžko

Právě umožnění návštěv je podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke důvodem přesunu hlavy státu na oddělení dlouhodobé péče. „Z důvodu umožnění očekávaných návštěv u pana prezidenta je na pondělí 15. listopadu plánováno jeho přemístění na oddělení dlouhodobé péče. Na lůžkách dlouhodobé péče jsou návštěvy možné, pochopitelně za striktního dodržení protiepidemických opatření závazných pro veškeré návštěvy,“ cituje Zinke iRozhlas.

Povolení návštěv bude v následujících dnech důležité s ohledem na jmenování nové vlády. Nicméně v příštím týdnu prý žádné pracovní schůzky prezident ve svém kalendáři prozatím nemá. „O této nové skutečnosti byl obratem informován předseda ODS a budoucí premiér Petr Fiala. Teď bude vznikat plán setkání pana prezidenta tak, aby vše probíhalo podle ústavních pravidel a aby došlo k rychlému vývoji situace,“ řekl Radiožurnálu Ovčáček.

Zeman čeká informace od Fialy

Prezident už pověřil lídra koalice Spolu Fialu, aby „vedl se zástupci politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně jednání, jejichž cílem je ustavení nové vlády“. Zeman očekává, že ho Fiala bude o výsledcích jednání informovat, aby se mohl rozhodnout o svém dalším ústavním postupu. V nejbližších dnech zřejmě bude chtít znát i jména ministrů nové vlády. Dosluhující premiér z ANO Andrej Babiš uvedl, že demisi své vlády předá prezidentovi písemně.  

iZdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook

Do střešovické nemocnice byl prezident odvezen sanitkou po volbách v neděli 10. října. O jeho zdravotním stavu Hrad v podstatě neinformoval. Do nemocnice byl převezen kvůli zhoršení svého chronického onemocnění.  Jeho ošetřující lékař Miroslav Zavoral ustanovil začátkem listopadu lékařské konzilium. Ve zprávě, kterou 5. listopadu zveřejnilo, se uvádí, že prezidentův stav i nadále vyžaduje hospitalizační péči a v tento moment mu neumožňuje věnovat se naplno pracovním povinnostem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články