Jak poznat příznaky flurony? Chřipcovid může být v zimě stále častější

V poslední době se začínají znovuobjevovat klasické sezónní viry. Souběh chřipky a covidu-19 tak nebude ojedinělým. Podobné symptomy komplikují jejich rozeznání.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kombinace onemocnění chřipky a covidu-19 v jeden čas dostalo označení „flurona“. První případ souběhu virových infekcí byl na konci loňského roku zaznamenán v Izraeli. Tam se nakazila neočkovaná těhotná žena. Průběh onemocnění byl mírný a aktuálně je mladá žena už v domácím ošetření. Podle vyjádření nemocnice, kde byla hospitalizovaná, jí byly podávány léky jak na covid-19, tak na chřipku. Jak informuje server CNN Prima NEWS odborníci upozorňují, že podobných případů bude přibývat.

Vrátí se chřipková sezona?

Pravděpodobnost nákazy oběma patogeny najednou zvyšují mutace koronaviru, a také vysoká sezonní aktivita chřipky. „Nemyslím si, že půjde o běžný jev, je ale potřeba tuto možnost brát v potaz,“ předpokládá ředitel izraelské Školy veřejného zdraví Nadava Davidovitch. Zároveň se sám pozastavil nad tím, že v prvním roce koronavirové pandemie chřipka téměř vymizela a teď jsou naopak lidé vůči ní zranitelnější. Přisuzuje to opatřením zavedenými v souvislosti s covidem-19, kdy lidé nebyli viru chřipky téměř vystaveni.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Horečka při chřipce

To potvrzuje to i Státní zdravotní ústav (SZÚ), podle kterého laboratoře v loňském roce v Česku zaznamenali jen jeden případ chřipky. Nelze ale vyloučit, že lidé prodělávali v případě nákazy covidem-19 souběh nemocí. Odborníci navíc očekávají, že chřipka po ústupu koronaviru bude opět sílit. Proto by se i covid-19 měl podle některých expertů začít brát jako běžná respirační infekce. Obě onemocnění mají hlavní příznaky podobné. Mezi nejběžnější symptomy patří kašel, rýma, bolest v krku, horečka, únava nebo bolest hlavy a svalů.

Potvrdit obě infekce může jen test

K přenosu dochází u obou virů stejně, kapénkami nebo aerosolem. Ochranou před nákazou tak může být dostatečný odstup mezi lidmi a časté větrání. Covid-19 se ale dá rozpoznat díky svému specifickému příznaku, kterým je ztráta čichu a chuti. Tento symptom se vyskytoval především u původních variant. U nové mutace omikron je častější bolest hlavy. Souběh onemocnění ohrožuje hlavně osoby s oslabenou imunitou a seniory, kteří nemají protilátky na žádnou z těchto dvou nemocí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
PCR testování

Případ „flurony“ byl zaznamenán po Izraeli také v Evropě. Souběh dvou infekcí byl potvrzen u pacienta v Chorvatsku. Podle primáře infekčního oddělení Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem Pavla Dlouhého se ale případy vyskytovaly i v Česku. Souběh nákazy chřipky a covidu-19 u pacienta zaznamenal už na jaře 2020. „Na podzim 2021 jsme takové případy pozorovali zejména u dětí (častěji u kojenců či batolat),“ cituje lékaře server Blesk. U malých pacientů probíhal s mírnými příznaky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články