„Pryč s očkovacími nácky,“ křičí Evropané. Během víkendu se na řadě míst starého kontinentu demonstrovalo

Vlna epidemie koronaviru se znovu šíří Evropou. Nakažlivější varianta omikron už vytlačila deltu. Prudce přibývají nové infekce a vlády přijímají další opatření.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tisíce lidí protestovaly v ulicích Vídně. Rakouko totiž plánuje zavést od února povinné očkování proti covidu-19 pro všechny. „Vláda musí odejít!“ skandovaly davy na jednom ze shromáždění v centru rakouské metropole, kde se demonstrace konají pravidelně. Tamní parlament má tento týden o zavedení všeobecné očkovací povinnosti hlasovat. V zemi znovu prudce přibývají nové nákazy koronavirem, uvedla agentura Reuters.

Průkopník povinné vakcinace

Od propuknutí pandemie na počátku roku 2020 testy v devítimilionovém Rakousku prokázaly více než 1,4 milionu koronavirových infekcí a téměř 14 tisíc úmrtí souvisejících s covidem-19. Epidemie začala v zemi znovu prudce nabírat na síle. Minulý týden v úterý testy prokázaly rekordních více než 17 tisíc nakažených. Jedním z opatření, které epidemie má zbrzdit, je povinné očkování, o kterém by rakouský parlament měl hlasovat tento týdne.

Téma zavedení všeobecné očkovací povinnosti polarizuje společnost. Rakouská vláda ho ohlásila už loni v listopadu a byla první zemí v Evropě, která se k takovému kroku odhodlala. Podle aktuálního průzkumu magazínu Profil je však 51 procent Rakušanů proti povinnému očkování od února a 34 procent je proti povinnému očkování obecně. Sedmnáct procent dotázaných by ještě počkalo. Povinné očkování od 1. února podporuje 45 procent Rakušanů, uvedla agentura.

Zdravotnická diktatura

Kvůli vládním protiepidemickým opatřením vyšli po několikatýdenní pauze i lidé v Itálii. Protestovali například před Lateránskou bazilikou v Římě. Demonstrantům vadí očkovací povinnost, která v zemi platí pro všechny starší 50 let a také takzvaný zelený pas, tedy potvrzení o očkování či prodělání covidu-19. Ten umožňuje vstup do restaurací, kin nebo veřejné dopravy. Podle serveru Echo24 skandovali slogany proti „zdravotnické diktatuře“ a nesli transparenty s nápisy jako „Pryč s očkovacími nácky“.

Na demonstraci v Miláně protestovali policisté a vojáci, kteří byli propuštěni z práce, a to kvůli odmítání očkování. Pozvaný byl i francouzský virolog Luc Montagnier, který v roce 2008 dostal Nobelovu cenu za lékařství. I ten odmítá vakcíny proti covidu-19. Tisíce odpůrců koronavirových opatření se vydaly do průvodu v německém Freiburgu. Podle policie jich bylo asi 6 tisíc lidí. Sešli se ale i ti, kteří naopak opatření podporují. Na pořádem dohlíželi policisté, zejména se snažili o to, aby oba tábory zůstaly oddělené.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články