Někteří lidé jsou bez protilátek i dříve než po šesti měsících od druhé dávky, uvedl biolog Flegr. Co na to říká Prymula a Maďar?

Protilátky vyprchávají v kratším termínu než je půl rok po dokončeném očkovaní, a to hlavně u starších lidí. Třetí dávku ale není možné aktuálně podat dříve než za 6 měsíců.

i Zdroj fotografie: Michal Maňas / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mluví se o tom stále častěji. Někteří lidé jsou ohroženi covidem-19 i přestože mají dokončené očkování. Důvodem je pokles protilátek za kratší dobu než je ministerstvem zdravotnictví stanovených šest měsíců. Teprve po půl roce je podle aktuálních pravidel možná aplikace posilující dávky vakcíny. A to bez ohledu na věk, zaměstnání nebo zdravotní stav, jak je uvedeno na Covid portálu.

Flegr: Interval by se měl zkrátit na 5 měsíců

Vyprchávání protilátek za kratší dobu přiznává i řada odborníků. Podle epidemiologa Romana Prymuly dochází k poklesu už po pátém měsíci. Pro server Extra ale zároveň upozornil, že prioritní je teď hlavně dokončit očkování u těch, kteří ještě nebyli na druhé dávce. Termín pěti měsíců zmínil také další epidemiolog Rastislav Maďar, který je pro zkrácení intervalu mezi druhou a třetí dávkou.

iZdroj fotografie: Show Jana Krause / Creative Commons / CC BY-SA
Roman Prymula

U rizikových pacientů podle něj může dojít k vyprchání protilátek i za kratší dobu. Za nesmysl označil šestiměsíční rozestup od posilující dávky i další odborník, evoluční biolog Jaroslav Flegr. Navrhuje zkrácení intervalu mezi druhou a třetí dávkou na pět měsíců u lidí nad padesát let. Podle něj je prokázané, že u starších lidí je imunita velmi nízká. „A platí to nejen pro očkování, ale i pro prodělání nemoci,“ dodal Flegr.

Bez očkování téměř nikam

V Česku zájem o očkování v posledních týdnech roste. Ve čtvrtek bylo naočkováno více než 46 tisíc lidí. Z toho téměř ve 23 tisíc případech šlo o posilující dávky. Celkově je v Česku plně očkovaných 6,2 milionu lidí, což tvoří 58,2 % populace. Třetí dávku dostalo zatím téměř 600 tisíc lidí. I přesto čísla pozitivních testů rostou.

iZdroj fotografie: Unsplash
Očkování

V úterý padl rekord za celou dobu pandemie, kdy přibylo více než 22 tisíc nově nakažených. V nemocnicích leží s koronavirem aktuálně 4750 lidí. Vláda v demisi proto připravuje nová opatření, která mají platit od pondělí 22. listopadu a mají za cíl motivovat k vakcinaci proti covidu-19. Bez dokončeného očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci covid-19 lidé nebudou moci nově navštěvovat restaurace, kulturní nebo sportovní akce a využívat služeb.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články