Provozovatelé služeb jsou opět v koncích. Od pondělí hrozí, že budou muset propouštět, odliv zákazníků je nevyhnutelný

Vláda se různými opatřeními snaží zabránit šíření koronaviru a zároveň nezavádět lockdown pro očkované. I tento přístup znamená omezení pro miliony zákazníků.

i Zdroj fotografie: Karel Choc / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Až v příštím týdnu začnou platit nová vládní omezení, která dopadají na neočkované obyvatele Česka, může to znamenat další ránu pro mnoho provozovatelů služeb. Tím, že sem již nebudou moci vstupovat neočkovaní lidé s testem, jim může výrazně ubýt zákazníků. Neočkovaných lidí, kteří v posledních 180 neprodělali covid-19 a je jim více než 18 let, je v Česku více než dva a půl milionu.

Tržby klesají už několik týdnů

Už od října třeba restauratéři pociťují menší zájem o jejich služby. Údajně jsou tržby menší o pětinu. Nová omezené budou znamenat další zásah. „Od 1. listopadu představovalo procento hostů prokazujících se testem přibližně 15 až 20 procent. Což není zanedbatelné číslo. V kombinaci rostoucích čísel, nadcházejících slabých měsíců ledna s únorem a nejasném příslibu kompenzací nepředstavuje bavorský model vůbec dobrou situaci,“ řekl iDNES Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Posilovna během epidemie

Budou proto potřebovat pomoc. „Urychleně proto potřebujeme zavést kompenzační programy. O nastavení parametrů nyní denně jednáme s vládou. To je pro nás maximální priorita,“ tvrdí výkonný ředitel Českého gastronomického institutu Adam Eliáš. Problém není jen obecný úbytek hostů. Mnoho podniků má před Vánocemi vyšší tržby díky různým večírkům. Firmy je kvůli pandemii nyní ruší. Mnozí restauratéři si navíc před několika týdny nakoupili antigenní samotesty pro hosty. Nyní jim zůstanou zbytečně ležet ve skladech.

Zodpovědnost by měl mít zákazník

Dopad ale nečekají jen restaurace. Opatření se týká i hotelů, posiloven nebo kadeřnictví. I sem budou moci jen lidé očkovaní nebo po covid-19. „Nesouhlasíme ale s přenesením zodpovědnosti na podnikatele, odpovědnost za dodržování opatření by měla být plně na zákazníkovi. Požadujeme však řešení kompenzací za omezení ze strany státu, která umožní omezující opatření podnikatelům ve službách překonat,“ uvedla Monika Dvořáková z Asociace kosmetických oborů.

iZdroj fotografie: Pixabay
Holičství

Ministr Adam Vojtěch podle Novinek opatření proti neočkovaným obhajuje. „Jsme přesvědčeni, že epidemie se nešíří kvůli očkovaným. To neznamená, že se nemohou nakazit, ale očkovaní nezaplňují nemocnice. Neočkovaní mají často těžší průběh. Pokud chceme zabránit přehlcení JIP, tak musíme konat, protože ty nejhorší scénáře ukazují, že bychom mohli dosáhnout na čísla podobná jarní vlně, možná i horší,“ prohlásil Vojtěch.

Ve čtvrtek v Česku přibylo podle dat ministerstva zdravotnictví 13 374 nových případů nákazy covid-19. V nemocnicích je v současné době hospitalizování 4 750 pacientů. Z toho jich je 696 ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče. Od začátku pandemie v Česku nemoci podlehlo již 31 879 lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články