První případ souběžného onemocnění chřipky a covidu. „Chřipcovid“ zachytili v Izraeli

Mladé těhotné žene v Izraeli bylo jako první na světě diagnostikována chřipka i covid-19 zároveň. Země také jako první začala s očkováním čtvrtou dávkou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V Izraeli byl zaznamenán první případ takzvaného „chřipcovidu“. Souběžné onemocnění covidem-19 a chřipkou je neobvyklé. V angličtině se označuje jako „flurona“ spojení slov chřipka a koronavirus. Pacientkou, která nemocí trpí je mladá těhotná žena, která musela být hospitalizována, ačkoliv má mírný průběh.

Problémy s dýcháním

Žena přišla do Beilinsonovy nemocnice s dýchacími problémy a symptomy covid-19. „Hned po příjezdu jí byla diagnostikována chřipka a koronavirus,” řekl primář gynekologického oddělení Arnon Vizhnitser. Lékaři provedli testy na obě nemoci, a to raději dvakrát, ovšem pokaždé vyšly pozitivní. Podle primáře se obě nemoci projevují podobně. „Obě jsou virová a způsobují dýchací potíže, protože obě napadají horní cesty dýchací,” citovaly Novinky gynekologa.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nemocnice

Výsledky testů ještě zkoumají odborníci izraelského ministerstva zdravotnictví, kteří chtějí zjistit více podrobností, jestli například tato kombinace může způsobit těžký průběh. Pacientka bude, podle dostupných informací, propuštěna z péče lékařů ve čtvrtek. Lékaři se však obávají, že je těchto pacientů v Izraeli více, ačkoliv toto je první zdokumentovaný případ. „Minulý rok jsme chřipku u těhotných žen nezažili. Dnes na nás vykukují případy jak koronaviru, tak chřipky,” sdělil Vizhnitser.

Čtvrtá dávka

Izrael jako první země na světě začal aplikovat čtvrtou dávku očkování, zejména lidem s oslabeným imunitním systémem. Chce tím omezit šíření varianty omikron. Počet případů covidu-19 však v zemi nadále roste, z pěti set nových nakažených denně jsou jich více než čtyři tisíce. Počty pacientů s těžkým průběhem, či celkově hospitalizovaných, se však nijak značně nezvýšily.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcinace

„Cena za kolektivní imunitu, je velký počet nakažených, což se pravděpodobně stane. Čísla musejí být vysoká, aby se docílila kolektivní imunita. Ale nechceme toho dosáhnout pomocí infekcí, chceme, aby se to stalo v důsledku očkování mnoha lidí,“ citoval web BBC Izraelského nejvyššího poradce pro zdraví Nachmanna Ashe.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí