Prymula má jasno: Opatření proti covidu měla přijít dřív. Na jak dlouho podle něj budeme muset s nařízeními fungovat?

Epidemická situace se v Česku horší každým dnem a přibývají rekordní počty nakažených. Vláda od pondělí zavedla další zpřísnění, ale zřejmě to stačit nebude.

i Zdroj fotografie: S vědomím Romana Prymuly / Twitter
                   

V pondělí přibylo 14 480 potvrzených případů covidu, je to dosud nejvyšší pondělní přírůstek. V nemocnicích je aktuálně 5434 lidí s koronavirem, což je nejvíc od 12. dubna. Na 100 tisíc obyvatel v Česku připadá rekordních 1029 nově odhalených případů covidu za posledních sedm dní. Před týdnem to bylo o 290 případů méně. Nejhorší epidemická situace zůstává na Moravě a ve Slezsku. Informoval o tom deník Blesk.

Na povinné očkování proti covidu v Česku není legislativa

Hostem pořadu Partie na CNN Prima News byl v neděli epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj se vláda s restrikcemi opozdila: „Opatření určitě nejsou přijata včas, vidíme, že akcelerace je obrovská, měla být přijata před čtrnácti dny,“ řekl s tím, že jinak jsou v pořádku. „Opatření jsou nastavená správně, nicméně nejsou dostatečná, aby dokázala zastavit ten obrovský nápor, který tady v tuto chvíli je,“ doplnil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

Ve hře je také povinné očkování proti covidu, které chce zavést sousední Rakousko. O víkendu se tam ale proti tomu vzedmula masivní vlna protestů. Podle ministryně financí v demisi a předsedkyně poslanců ANO Schillerové by to však trvalo v České republice dva roky, především kvůli nutným legislativním změnám. V opatřeních by ale více zakročila proti neočkovaným, kteří vakcínu odmítají z přesvědčení.

Nouzový stav se zatím vyhlašovat nebude

Prymula si myslí, že počty nových nákaz by se podařilo snížit, pokud by se zavedla cílená opatření: „Není to nic složitého, je to o zamezení zbytečných kontaktů. To by mělo být prioritou. Některá opatření vlády k tomu směřují, některá zatím ne,“ uvedl. Podle jeho odhadů budou protiepidemické restrikce trvat ještě minimálně půl roku. Nová vláda podle něj ale udělá vše pro to, aby nenastal další locdown.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Babiš s Vojtěchem

Kvůli přeplněnosti nemocnic se mluvilo také o zavedení nouzového stavu. V pondělí s tímto návrhem šel na jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Hejtmani se ale na úterním jednání se zástupci vlády v demisi shodli, že kvůli stavu epidemie covidu teď není potřeba nouzový stav vyhlašovat. Za vhodnou by však považovali úpravu pandemického zákona, aby umožňoval na území postižených krajů aktivovat nutná opatření.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články