Rakousko je blízko zavedení povinného očkování. Poslanci zákon schválili velkou většinou. Pravděpodobně začne platit už brzy

Zákon, který schválila rakouská Národní rada, zavádí povinné očkování pro lidi od 18 let s platností od 1. února. Schází už jen souhlas druhé komory parlamentu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rakousko se může stát první zemí v Evropě, která by zavedla povinné očkování proti onemocnění covid-19. Tamní poslanci zákon o povinné vakcíně většinově podpořili. Hlasování dopadlo poměrem 137 ku 33 hlasům. Pro byli všichni zástupci lidovců (ÖVP) a Zelených, kteří tvoří vládní koalici. V opozici se našli odmítavé hlasy jen ojediněle mezi sociálními demokraty (SPÖ) a liberály (NEOS). Z parlamentních stran tak povinné očkování jednomyslně odmítá jen pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ).

Kdo se povinnému očkování vyhne?

Její šéf Herbert Kickl ve svém projevu v parlamentu varoval, že opatření připravuje cestu pro totalitu. „Zavedení tohoto donucování je gigantický útok na svobodu lidí v Rakousku, atentát na lidskou důstojnost obyvatel,“ prohlásil. Naopak rakouský ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein (Zelení) schválení zákona považuje za trvalý krok v boji proti pandemii. „Takto se dokážeme vymanit z cyklu otvírání a zavírání, z lockdownů,“ řekl.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Těhotná žena

Zákon bude projednávat ještě Spolková rada, tedy druhá komora rakouského parlamentu. V případě schválení začne očkovací povinnost platit 1. února pro všechny osoby nad 18 let. Jak upozorňuje server iRozhlas povinnost se nemá vztahovat na těhotné ženy, lidi, kteří nemohou podstoupit očkování ze zdravotních důvodu. Vakcíně se vyhnou také ti, kteří onemocnění covid-19 prodělali v posledních šesti měsících.

Pokuta 88 tisíc korun

Do poloviny března má trvat přechodná fáze, kdy nebude očkovací povinnost vynucována. Později ale bude za nedodržení povinnosti povinného očkování hrozit vysoká pokuta. A to až do výše 3600 eur (asi 88 tisíc korun). V Rakousku má alespoň jednu dávku vakcíny zhruba 75 procent populace. Plně naočkováno je přibližně 72 procent lidí, což odpovídá evropskému průměru.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rakouská policie

Jak připomíná ČTK, rakouská vláda oznámila plán zavést povinné očkování už v listopadu. Důvodem měla být skutečnost, že rakouská populace je málo proočkovaná ve srovnání se západní Evropou. Proti povinnému očkování se v Rakousku konalo mnoho protestů. Největší demonstrace proběhly ve Vídni, kde se sešlo až 40 tisíc odpůrců očkování.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články