Řecko přitvrzuje, má bič na neočkované! V zemi platí povinná vakcinace

Situace dohnala Řeckou vládu k dalšímu opatření. Od zítřka budou lidé, kteří se nenechají naočkovat, muset platit pokutu. Jedná se o vybrané věkové skupiny.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Od zítřka začne v Řecku platit nové nařízení. Tamní vláda bude udělovat pokuty za nesplnění nové povinnosti nechat se naočkovat proti covid-19. Pokuta je relativně vysoká, pro neočkované činí 100 eur, tedy v přepočtu zhruba 2450 korun, a to každý měsíc. V Itálii a Řecku zaznamenali pokles denních přírůstků nově nakažených koronavirem. Španělsko se rozhodlo, že lidem s oslabenou imunitou začne podávat čtvrtou dávku.

Nová povinnost

Již dříve tamní ministerstvo zdravotnictví avizovalo, že s vymáháním povinného očkování nechce otálet. Nová povinnost se týká lidí nad 60 let. Ve snaze naočkovat, co největší procento populace, vláda zvažuje rozšířit povinné očkování i na lidi ve věku nad 50 let. V Řecku podstoupily minimálně dvě dávky očkování asi dvě třetiny obyvatel.

V USA začíná očkování proti covid-19 iZdroj fotografie: Unsplash
Očkování proti covid-19

„Devět z deseti úmrtí na covid-19 je v této věkové skupině,“ citovalo Echo24 mluvčího Janise Ekonomu. Ten navíc dodal, že vláda zavedla povinnost s ohledem na statistiky. Na lidi nad 60 let v Řecku připadá i 70 procent hospitalizovaných s vážnými dýchacími problémy.

Nákaza pomalu ustupuje

V Řecku za předchozí den oznámila vláda 20.400 nových případu nákazy koronavirem. To je výrazně méně, než měla země minulý týden v úterý, to totiž měla přes 50 000 případů nákazy. Podle části odborníků má Řecko s 11 miliony obyvatel vrchol epidemie, související s mutací omikron, již za sebou. V podobném trendu se pohybuje i Itálie.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient s covid-19

Ve Španělsku rozhodly o čtvrté dávce vakcíny. Aplikace by měla být možná po pěti měsících od dávky třetí, ale jen pro lidi s oslabenou imunitou. Mezi ně budou patřit i onkologičtí pacienti, kteří berou léky na potlačení imunity, lidé po transplantaci orgánů, či lidé s Downovým syndromem starší 40 let. Rovněž Řecký národní očkovací výbor schválil čtvrtou dávku vakcíny pro lidi, kteří mají problémy s imunitou. Kabinet premiéra Kyriakose Mitsotakise také zvažuje posunutí věkové hranice pro povinné očkování z 60 na 50 let, uvedl DeníkN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články