Řecko přitvrzuje, má bič na neočkované! V zemi platí povinná vakcinace

Situace dohnala Řeckou vládu k dalšímu opatření. Od zítřka budou lidé, kteří se nenechají naočkovat, muset platit pokutu. Jedná se o vybrané věkové skupiny.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Od zítřka začne v Řecku platit nové nařízení. Tamní vláda bude udělovat pokuty za nesplnění nové povinnosti nechat se naočkovat proti covid-19. Pokuta je relativně vysoká, pro neočkované činí 100 eur, tedy v přepočtu zhruba 2450 korun, a to každý měsíc. V Itálii a Řecku zaznamenali pokles denních přírůstků nově nakažených koronavirem. Španělsko se rozhodlo, že lidem s oslabenou imunitou začne podávat čtvrtou dávku.

Nová povinnost

Již dříve tamní ministerstvo zdravotnictví avizovalo, že s vymáháním povinného očkování nechce otálet. Nová povinnost se týká lidí nad 60 let. Ve snaze naočkovat, co největší procento populace, vláda zvažuje rozšířit povinné očkování i na lidi ve věku nad 50 let. V Řecku podstoupily minimálně dvě dávky očkování asi dvě třetiny obyvatel.

V USA začíná očkování proti covid-19 iZdroj fotografie: Unsplash
Očkování proti covid-19

„Devět z deseti úmrtí na covid-19 je v této věkové skupině,“ citovalo Echo24 mluvčího Janise Ekonomu. Ten navíc dodal, že vláda zavedla povinnost s ohledem na statistiky. Na lidi nad 60 let v Řecku připadá i 70 procent hospitalizovaných s vážnými dýchacími problémy.

Nákaza pomalu ustupuje

V Řecku za předchozí den oznámila vláda 20.400 nových případu nákazy koronavirem. To je výrazně méně, než měla země minulý týden v úterý, to totiž měla přes 50 000 případů nákazy. Podle části odborníků má Řecko s 11 miliony obyvatel vrchol epidemie, související s mutací omikron, již za sebou. V podobném trendu se pohybuje i Itálie.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient s covid-19

Ve Španělsku rozhodly o čtvrté dávce vakcíny. Aplikace by měla být možná po pěti měsících od dávky třetí, ale jen pro lidi s oslabenou imunitou. Mezi ně budou patřit i onkologičtí pacienti, kteří berou léky na potlačení imunity, lidé po transplantaci orgánů, či lidé s Downovým syndromem starší 40 let. Rovněž Řecký národní očkovací výbor schválil čtvrtou dávku vakcíny pro lidi, kteří mají problémy s imunitou. Kabinet premiéra Kyriakose Mitsotakise také zvažuje posunutí věkové hranice pro povinné očkování z 60 na 50 let, uvedl DeníkN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Poznáte, která z žen na tomto obrázku je matkou přítomného dítěte? Tento rébus dělá lidem problémy už léta
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů