Propad tržeb v restauracích je obrovský. Další zpřísnění opatření pro ně může být fatální

Další opatření mohou pro restaurace znamenat ztráty ve výši několika miliard. Restauratéři se bojí, že od pondělka klesne počet zákazníků na minimum.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nutnost kontrol u vstupu a častější práce z domova má výrazný vliv na propad tržeb nejen restaurací. Na začátku listopadu vláda zrušila proplácení testů. Z dat společnosti Storyous vyplývá, že od té doby se restauracím propadly tržby o 20 %. Nejmenší odliv zákazníků zaznamenaly velká města, kde je vyšší míra proočkovanosti. Nová opatření mohou podle NewsBox přinést ztrátu až několik miliard.

Některé restaurace jsou poloprázdné

Další zpřísňování může podle restaurací, které oslovil iRozhlas, srazit množství zákazníků na minimum. Podle většiny oslovený se skoro nesetkali s odmítnutím prokázat se testem nebo certifikátem. Část zákazníků má certifikát v mobilu, takže je kontrola rychlá. Povinnost se prokazovat však počet hostů výrazně snížil a konec proplácení testů situaci ještě zhoršil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Servírka bez práce

Některým tržby spadly až na polovinu. V době, kdy mívali plno a bylo nutné se rezervovat, je kapacita naplněná sotva z poloviny. Hodně lidí omezení rozladilo a nestojí jim za to chodit do restaurace. Problém také nastává především v nočních hodinách, kdy je nepříjemné po mírně podnapilém člověku chtít ukázat certifikát.

Lidé už ruší vánoční akce

Mluvčí společnosti Storyous Jana Kohoutová upozorňuje, že pokles tržeb restaurací je několikanásobný. „Pokles tržeb je s příchodem listopadu typický. V letošním roce byl však propad oproti roku 2019 v případě návštěvnosti dvojnásobný. U průměrných tržeb dokonce více než šestinásobný,“ uvedla mluvčí. Největší propad zaznamenávají hlavně hotelové restaurace a noční podniky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Muž s rouškou na Vánoce

Situace se však bude ještě zhoršovat. Zaprvé může přijít další opatření a zadruhé už zákazníci začínají rušit rezervace na vánoční večírky. Propad bude tedy velmi vysoký u ubytovacích služeb. Za propad tržeb mohou nejen opatření, ale také postupně znovuzaváděný home office. Lidé pracující z domova často omezují návštěvu restaurace a stravují se doma.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články