Restauratéři začínají organizovat silvestrovské večírky. Někteří hospodští by ale měli nejraději zavřeno. Prozradili proč

Od 25. prosince restaurace nemusí zavírat ve 22 hodin. Vláda Petra Fialy (ODS) nebude žádat o prodloužení nouzového stavu. Restauratéři mají ale obavy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro některé restaurace a hotely to znamenalo pokyn k tomu, aby začaly organizovat silvestrovské akce. I když se hospodští v některých případech oslav bojí, kvůli výskytu nakažlivého omikronu, jsou k tomu ale podle svých slov nuceni kvůli výdělku. Před omikronem varují i odborníci, podle kterých mohou mít hromadné oslavy tragické následky.

Stav nouze může nastat kdykoli

Nouzový stav byl hlavním tématem dnešního jednání nového kabinetu. Fiala hned poté uvedl: „Vláda se rozhodla o prodloužení nouzového stavu nežádat. Situaci sledujeme a pokud se bude situace zhoršovat, je vláda připravena se k debatě o nouzovém stavu vrátit.“ Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek doplnil, že od 25. prosince budou platit jen omezení platná podle pandemického zákona. Pokud by se ale zhoršila situace kvůli omikronu, bude vláda operativně reagovat.

iZdroj fotografie: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Poslanecká sněmovna

U stolu se budou moci sejít maximálně čtyři lidé, pokud nebudou ze stejné domácnosti, píše TN. Silvestrovské oslavy budou nanejvýš pro 50 lidí. Nová vláda pod vedením premiéra Petra Fialy (ODS) ve středu představila soubor opatření proti šíření varianty koronaviru omikron v Česku. Skončí ale omezení otevírací doby v gastronomii. Restaurace tak už nebudou muset zavírat ve 22 hodin. Opět také budou povoleny vánoční trhy a veřejná konzumace alkoholu. Dá se ovšem předpokládat, že prodejci už vánoční stánky otevírat nebudou.

S koncem překvapivě nesouhlasí hospodští, ani MeSES

Od 25. prosince se tedy mohou legálně konat také silvestrovské večírky. Spousta restaurací a hotelů se to rozhodla využít a ihned po tiskové konferenci vlády začala s přípravami. Oslavy konce roku pořádá také Čapí hnízdo ze svěřenského fondu expremiéra Andreje Babiše. Někteří hospodští však upozorňují, že se do organizace večírků pustili s odporem. Kvůli vysoce nakažlivé variantě omikron by prý nejradši měli zavřeno.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Oslavy Nového roku

S koncem nouzového stavu nesouhlasí ani epidemiologové ze skupiny MeSES. Ta už minulý týden uvedla, že podle jejich názoru, by měl dál pokračovat. „Vzhledem k nemožnosti přijímat flexibilně dostatečně účinná protiepidemická opatření podle pandemického zákona považujeme za nutné prodloužení nouzového stavu,“ znělo v prohlášení, ve kterém také uvedli, že omikron se zřejmě v Česku šíří komunitě. Reálný počet případů tak bude přesahovat několik stovek. Minimálně do 3. ledna bude platit současný stav, píší České noviny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články