S činností končící Babišovy vlády není spokojeno 60 procent lidí, vyplynulo z průzkumu. Za zhoršeným hodnocením stojí jedna konkrétní situace

Hodnocení dosluhujícího kabinetu se výrazně zhoršilo. Spokojenost lidí s vládou klesla od loňského roku zhruba o deset procent.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Nespokojenost s činností vlády hnutí ANO a ČSSD, ministry i premiérem Andrejem Babišem vyslovilo v září přes 60 procent lidí. Hodnocení kabinetu se od loňského února, kdy v Česku ještě nebyla koronavirová epidemie, výrazně zhoršilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Babišova vláda byla hodnocena podobně jako vláda Bohuslava Sobotky a mnohem lépe, než kabinet Petra Nečase.

Program a komunikace dopadly lépe

„Relativně nejmenší převis nespokojenosti se objevuje u programu vlády, který je spolu s komunikací vlády s veřejností hodnocený nejlépe,“ cituje statistiky iRozhlas. Spokojenost s programem kabinetu vyjádřilo 35 procent lidí, nespokojenost 44 procent Čechů. Komunikaci vlády s veřejností kritizovalo 56 procent respondentů a chválilo 36 procent dotázaných.

iZdroj fotografie: S vědomím Andreje Babiše / Facebook
Andrej Babiš

Podle průzkumu CVVM nespokojenost s činností kabinetu vyjádřilo 62 procent veřejnosti, necelá třetina lidí si ji naopak pochvalovala. Složení vládního kabinetu vadilo 63 procentům dotázaných, opačný názor mělo 27 procent. Sympatie k předsedovi vlády Andreji Babišovi projevila si třetina lidí, ale nespokojených s ním je 62 procent dotázaných.

Po covidu si vláda pohoršila

„Podrobnější analýza ukázala vyšší podíly vyjádření spokojenosti zejména mezi občany, kteří se zajímají o politiku, kteří důvěřují současné vládě a dalším institucím, kteří jsou spokojeni se současnou politickou situací nebo kteří příznivě hodnotí ekonomickou situaci v České republice,“ uvedlo CVVM. Spokojenější byli voliči hnutí ANO, v menší míře pak příznivci sociální demokracie.

iZdroj fotografie: Pexels
Test na covid-19

„Vláda Andreje Babiše si aktuálně v porovnání se situací před vypuknutím epidemie covidu-19 ve všech aspektech zřetelně pohoršila,“ uvádí se v tiskové zprávě CVVM. Poslední průzkum provedli loni v únoru, epidemie koronaviru zasáhla Česko o měsíc později. Spokojenost respondentů od té doby klesla ve všech zkoumaných bodech zhruba o deset procent. Průzkum se uskutečnil od 28. srpna do 20. září a zúčastnilo se ho 951 lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články